Plastik Şişelerden Nasıl Oyuncak Araba Yapılır?

Plastik Şişelerden Nasıl Oyuncak Araba Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Plastik şişelerden nasıl oyuncak araba yapılır? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Günümüzde uygulanan farklı kendin yap çalışmaları sayesinde çocuklar için çok güzel oyuncaklar yapılmaktadır. Çocuklara oyuncak yapmak için karton ve plastik gibi atık malzemeler sıkça kullanılmaktadır. Bu tür malzemeler çocuklara zarar verecek yapıda olmadıklarından oyuncak yapmak için oldukça idealdir. Küçük çocuklara evde oyuncak yapmak sizin için de keyifli bir uğraş olabilir. Bugün sizlere bahsedeceğimiz plastik şişelerden araba yapımı ile erkek çocuklar için birbirinden güzel arabalar yapabilirsiniz. Bu sayede siz plastik şişeleri değerlendirme imkanı bulurken çocuğunuz da severek oynayacağı bir oyuncağa sahip olabilir. Plastik şişeden oyuncak araba yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Şeffaf ya da renkli plastik şişe
  • Falçata
  • Plastik şişelere delik açmak için sivri bir cisim
  • 4 tane aynı boyda plastik kapak
  • Kapakları takmak için 2 tane yuvarlak çubuk
  • Yapıştırıcı

Bu malzemelerin dışında arabayı süslemek için fon kartonu, eva kağıdı ve keçe gibi malzemeler de kullanılabilir. Uygulamanın yapımında başta deterjan şişesi olmak üzere her türlü plastik kutuyu kullanmak mümkün. Çocuğunuz küçükse araba yaparken onun yutabileceği küçük parçaları kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Plastik Şişelerden Oyuncak Araba Yapımı

Plastik şişeden oyuncak araba yapmak için ilk önce bu şişenin üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkararak, içini ve dışını güzelce temizlemeniz gerekiyor. Sonrasında aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde tekrar ederek güzel bir oyuncak araba yapabilirsiniz.

  • Kolay bir şekilde oyuncak araba yapmak isterseniz bunu hiç kesmeden üzerini istediğiniz şekilde süsleyin.
  • Daha sonra plastik şişenin yan taraflarına sivri bir cisim yardımı ile delikler açın.
  • Bu deliklerden çubukları geçirin ve çubukların uç taraflarına tekerlek olarak plastik kapakları dikkatli bir şekilde yapıştırın.
  • Tüm bu aşamalardan sonra oyuncak araba yapımı tamamlanmış oluyor.

Yaptığınız oyuncak arabanın üzerine yapışkanlı harfler yapıştırabilirsiniz. İsterseniz bunların üzerini akrilik ya da sprey boya ile boyayarak daha şık bir hale getirebilirsiniz. Arabaya falçata ile kapı ve cam olarak delikler de açabilirsiniz. Arabayı süslemek ve diğer ince ayrıntıları tamamlamak sizin tercihinize bağlı. Evde oyuncak araba yapımı hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanız için aşağıda bu konudaki bazı örnek çalışmaları paylaşıyoruz.

Bu konu ilginizi çektiyse benzer bir geri dönüşüm çalışması olan, deterjan kutusundan oyuncak ev yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Plastik Şişelerden Nasıl Oyuncak Araba Yapılır
Plastik Şişelerden Nasıl Oyuncak Araba Yapılır

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial