Plastik Şişeden Takı Kutusu Yapımı

Sosyal medyada paylaş

Plastik şişeden takı kutusu yapımı denemeye değer çok pratik bir geri dönüşüm çalışmasıdır. İçtiğimiz meşrubatların plastik şişeleri ile pek çok oyuncak ve dekoratif ürün yapmak mümkündür. Daha önceden bu konuda yapılan birçok çalışmayı sizlerle paylaştık. Bu yazımızda plastik şişelerden çiçek şeklinde ve katlı bir takı kutusu yapıyoruz. Her bayanın takılarını muhafaza etmek için böyle güzel bir kutuya ihtiyacı olabilir. Bu takı kutusu aynı zamanda odanız için de çok güzel bir dekor ürünü işlevi görebilir. Siz de şık ve orjinal bir takı kutusu yapmak isterseniz aşağıda gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Takı kutusunu kaç katlı yapacaksanız o kadar plastik şişe
  • Çubuk şeklinde uzun bir metal aparat
  • Falçata
  • Takı kutusunu tutturmak için sünger ya da tahta
  • Matkap

Takı kutusu yapımı için aynı boyutta plastik şişe kullanmanız gerekiyor fakat değişik bir tasarım yapmak isterseniz alt katı için biraz daha büyük bir şişe kullanabilirsiniz. Bu çalışmada kendi isteğinize göre 1 ya da 2,5 litrelik pet şişeleri kullanabilirsiniz. Elinizdeki malzemeye ya da kendi zevkinize göre renkli ya da şeffaf plastik kullanmanız mümkün. Bu açıklamaları yaptıktan sonra plastik şişeden takı kutusu nasıl yapılır? sorusunun cevabına geçebiliriz.

  • Plastik şişelerin alt tarafındaki çıkıntılı bölüm çiçek deseni için uygun bir parça olduğundan falçata yardımı ile şişelerin alt tarafını dikkatli bir şekilde kesin.
  • Daha sonra bu parçaların tam ortasına matkap ile delik açın. Elinizde matkap yoksa bu iş için ateşte kızdırdığınız bir metali kullanabilirsiniz.   Sivri uçlu bir demiri plastiklerin ortasına çakarak da delik açabilirsiniz.
  • Tüm parçaların ortasına delik açtıktan sonra metal aparatı bu deliklerden geçirerek takı kutusu yapımını tamamlayabilirsiniz.
  • Kutunun ayakta durabilmesi için bir parça sünger ya da tahta kullanabilirsiniz. Bunlardan herhangi birine delik açarak metal aparatı içine yerleştirerek sabitleyebilirsiniz.

Takı kutusu yapmak için şeffaf plastik kullandıysanız ve bu sade görünüm hoşunuza gitmiyorsa çiçekleri metal aparata takmadan önce istediğiniz renge boyayabilir ve boya kuruduktan sonra aparata geçirebilirsiniz. Bu şık takı kutusu çok amaçlı olarak kullanılabilir. İçine küçük dekoratif süsler koyarak bunu mutfak ya da salonunuzda dekor amaçlı olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercih sizin kişisel zevkinize bağlı. İsterseniz ortasına metal yerine tahta çubuk da geçirmeniz mümkün.

Plastik şişeden çiçekli takı kutusu yapımı konusundaki detayları bu yazımızda sizlerle paylaştık. Bundan sonra siz de içtiğiniz sıvıların plastik şişelerini atmak yerine böyle güzel bir çalışma yaparak değerlendirebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial