Plastik Şişeden Oyuncak Filesi Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik şişeden oyuncak filesi yapımı kola bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Çocukların küçük oyuncaklarının evinizde oluşturduğu dağınıklıktan şikayetçi iseniz bunları koymak için plastik şişeden sevimli bir oyuncak sepeti yapabilirsiniz. Bu kolay uygulama sayesinde hem pet şişeleri değerlendirebilir hem de küçük oyuncakların ortalıkta dağınıklık oluşturmasını önleyebilirsiniz. Bu önerimiz dikkatinizi çektiyse plastik şişeden oyuncak filesi yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plastik Şişeden Oyuncak Filesi Yapımı

Evde oyuncak sepeti yapımı için boş karton kutu ya da plastik şişeler kullanılabilir. Küçük çocuk olan evlerde oyuncakların ortalığa yayılması sorun olmaktadır. Böyle bir durumda sorunu çözmek için güzel bir oyuncak sepeti yapmayı düşünebilirsiniz. Evde boş plastik şişe varda kısa sürede güzel bir sepet yaparak oyuncakların oluşturduğu dağınıklığı giderebilirsiniz. Daha önceden sizlerle damacanadan oyuncak sepeti yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşmıştık. İsterseniz ona da göz atabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan çalışmanın detaylarına geçelim.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • Keskin bir bıçak ya da falçata
 • Bir parça kumaş ( plastik şişenin ağzını kaplayacak büyüklükte olmalı. )
 • Plastik şişeye delik açmak için sivri bir nesne )
 • Makas
 • Silikon tabancası
 • Süsleme yapmak için kurdele, güpür ya da bunlara benzer kumaşlar
 • Delikleri belirginleştirmek için küçük metal halka ve naylon bir parça

Uygulamanın yapımında istediğiniz boyutta plastik şişe kullanabilirsiniz.

Plastik Şişeden Oyuncak Filesi Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce plastik şişenin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarın ve şişeyi güzelce yıkayarak temizleyin. Sonrasında oyuncak filesi yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Şişenin ağız kısmı dar olduğundan içine oyuncak koyabilmek için ilk olarak bir falçata yardımı ile plastik şişenin ağız kısmını dikkatli bir şekilde kesin.
 • Sonraki aşamada kumaştan plastik şişenin ağız kısmını kaplayacak büyüklükte bir parça kesin. Bunu yaparken kumaş parçanın uzunluğunu iyi ayarlamalısınız çünkü bu parça oyuncak sepetinin kapağı olacak.
 • Kestiğiniz kumaşın geniş kenarlarını içe doğru kıvırarak dikiş geçin.
 • Naylondan iki tane küçük parça kesin. Kumaşa, naylon parçaya ve plastik şişenin üst tarafına delik açın. Kumaşı plastik şişenin üst tarafına yerleştirin ve deliklerden ince bir kurdele geçirin.
 • Bu şekilde oyuncak filesini yaptıktan sonra üzerine  kurdele veya ince bir kumaş yapıştırarak süsleyebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra plastik şişeden oyuncak filesi yapımı tamamdır. İçine oyuncakları koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm uygulamasını denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, pet şişeden oyuncak sepeti yapımı resimli anlatım bu konuda işinize yarayabilir. Evde bu tür kolay geri dönüşüm çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, su damacanasından oyuncak sepeti yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Plastik Şişeden Oyuncak Filesi Yapımı-1
Plastik Şişeden Oyuncak Filesi Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial