Plastik Şişe Kapakları ile Takı Kutusu Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle evde zorlanmadan yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Plastik şişe kapakları ile takı kutusu yapımı ile siz de evde kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir takı kutusu yapabilirsiniz. Size bahsedeceğimiz uygulama sayesinde çantanızda da taşıyabileceğiniz bir takı kutusu yapabilirsiniz. Bu şekilde sıkça kullandığınız takılarınızı hep yanınızda bulundurabilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Plastik Şişe Kapakları ile Takı Kutusu Yapımı

Evde takı kutusu yapımı için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bizim paylaşacağımız çalışmada ayran kabı kullanılmış. Bu tarz kapların ağız kısmı geniş olduğu için takı kutusu yapımına uygundur. Hangi plastik kapağı kullanıyorsanız bunun kapağından 2 tane temin etmelisiniz. Kapaklardan birisi takı kutusunun altını oluşturacağı için kapağa tam oturması gerekmektedir.

Plastik Şişe Kapaklarından Takı Kutusu
Plastik Şişe Kapaklarından Takı Kutusu

Kabın ağız kısmını kestiğinizde kenarlarda kalan çıkıntıları düzeltmeniz gerekmektedir. Aksi halde kapak yerine tam oturmayabilir. Çıkıntılı yerleri düzeltmek için törpü ya da zımpara kullanabilirsiniz. Bu hatırlatmaları yaptıktan sonra uygulamanın detaylarına geçebiliriz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane ayran kabı
 • 2 tane aynı boyutta plastik kapak
 • Falçata
 • Makas
 • Kalem
 • Kaplama yapmak için istediğiniz renkte yapışkanlı eva

Bunların dışında süsleme yapmak için küçük parlak taş, boncuk ya da pul kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında ağız kısmı geniş her türlü plastik kap kullanılabilir. Kullanacağınız plastik kabın kapağından bir tane daha temin etmelisiniz. 2. kapak takı kutusunun altını oluşturacaktır. Ağız kısmındaki ek yerini kapatmak için desenli bant kullanabilirsiniz.

Plastik Şişe Kapakları ile Takı Kutusu Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise takı kutusu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • İlk olarak falçata yardımı ile plastik kabın ağız kısmını kesin. Çıkıntıları zımpara ya da törpü ile düzelttikten sonra kapağı buraya bastırarak geçirin.
 • Diğer kapağı da yerine taktığınızda takı kutusu yapımı tamamdır.
 • Bundan sonrasında takı kutusunu süslemeye başlayabilirsiniz.
Plastik Şişe Kapakları ile Takı Kutusu Yapımı Resimli Anlatım
Plastik Şişe Kapakları ile Takı Kutusu Yapımı Resimli Anlatım
 • Kaplama yapmak için yapışkanlı evanın üzerine kapal yardımı ile 2 tane daire yapın. Bunları makas ile keserek kapakların üzerine yapıştırın.
 • Evadan takı kutusunu kaplayacak kalınlıkta bir şerit kesin. Bunu takı kutusunu üzerine yapıştırarak kaplama yapın.
 • Kalan boşluk için de evadan bir şerit kesin ve bunu da yerine yapıştırın.

Bu şekilde takı kutusunu yaptıktan sonra desenli bant, boncuk ve pul gibi malzemeler kullanarak süsleme yapabilirsiniz. Kaplama yapmak için eva yerine keçe de kullanabilirsiniz. Malzeme seçimi konusundaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda plastik şişe kapakları ile takı kutusu yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde güzel bir takı standı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız evde kolay takı standı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial