Plastik Kaşıktan Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kaşıktan kukla yapımı okul öncesi çocukların keyif alarak yapacağı bir kendin yap çalışmasıdır. Küçük çocuklar kuklalarla oynamayı sevdikleri için okul öncesi el işi çalışmalarında kukla yapımına da yer verilmektedir. Kağıt, karton, keçe ve eva gibi malzemeler kullanılarak evde çok güzel kuklalar yapılmaktadır. Bunların yanı sıra hobi çubuğu, tahta ve plastik kaşıklar kullanılarak da kukla yapmak mümkündür. Çocuğunuzla birlikte plastik kaşıktan kukla yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda paylaşıyoruz.

Plastik Kaşıktan Kukla Yapımı

Evde plastik kaşıktan kukla yapmak isterseniz bu kaşık kuklanın baş ve gövdesi olacağından sizin tek yapmanız gereken ağız ve gözleri hazırlamak. Sonrasında bu parçaları yerlerine yapıştırarak kukla yapımını tamamlayabilirsiniz. Elinizde artık ip parçaları varsa bunlarla kuklaya saç da yapabilirsiniz. İsterseniz kuklanın ağız ve gözlerini boya ile de yapmanız mümkün. Plastik kaşık ile kukla yaparken elinizde bulunan eva, keçe, fon kartonu ve yün ip gibi birçok artık malzemeyi de değerlendirebilirsiniz. Evde tahta kaşık ile kukla yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız tahta kaşıktan kukla yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane plastik kaşık
  • Şapka ve ağız yapmak için istediğiniz renkte eva
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Oynar göz

Plastik Kaşıktan Kukla Nasıl Yapılır?

Plastik kaşık ve diğer malzemeler hazır ise kukla yapımına başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak evadan, üçgenin üst tarafına uygun boyutta üçgen bir parça kesin.
  • Sonrasında evadan minik bir dikdörtgen parça kesin.
  • Kuklanın şapka ve ağzını bu şekilde hazırladıktan sonra parçaları yerlerine yapıştırın.
  • Son olarak oynar gözleri de yerlerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz evadan uygun büyüklükte parçalar keserek bunları plastik kaşığın sapına yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz. Kırmızı, turuncu ya da sarı renkli eva ile gaga şeklinde bir parça hazırlayıp bunu plastik kaşığa yapıştırarak civciv kukla da yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında eva yerine keçe ya da fon kartonu da kullanılabilir. Bu kolay çalışmayı denemek isteyenlere ilham vermesi için aşağıda plastik kaşıktan kukla resimli anlatım paylaşıyoruz.

Plastik Kaşıktan Kukla Resimli Anlatım
Plastik Kaşıktan Kukla Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial