Plastik Kapaktan Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaktan kukla yapımı okul öncesi çocukların zorlanmadan yapabileceği bir kendin yap çalışması olarak dikkatinizi çekebilir. Günümüzde plastik şişeler gibi bunların kapakları da farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Küçük çocuklar da bu malzemeleri kullanarak çok güzel çalışmalar yapmaktalar. Okul öncesi kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekleri sizlerle sıkça paylaşıyoruz. Bugün bahsedeceğimiz plastik kapaktan kukla yapımı da bu uygulamalardan birisidir. Evde atılmayı bekleyen plastik kapaklar varsa bunları kullanarak çocuğunuzla birlikte sevimli kuklalar yapabilirsiniz. Uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plastik Kapaktan Kukla Yapımı

Evde plastik kapaktan kukla yapmak oldukça kolaydır. Bunun için uygulayacağınız en kolay yöntem aynı ya da farklı renkte 3 tane plastik kapağı yapıştırmaktır. Sonrasında bu kapaklara göz çizerek veya oynar göz yapıştırarak sevimli kuklalar tasarlayabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan evalar varsa bunları da kuklaya ağız ve göz yapmak için kullanarak değerlendirebilirsiniz. Bu kuklaları çocuğunuz oynayabileceği gibi isterseniz çocuk odasında dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

Plastik kapaklarla kukla yapmak için gerekli olan malzemeler; 3 tane plastik kapak, yapıştırıcı, kuklaya ağız ve göz yapmak için oynar göz, eva ya da siyah keçeli kalemdir. Bu malzemeleri kullanarak kısa sürede istediğiniz sayıda kukla yapabilirsiniz. Elinizde tek bir plastik kapak olsa bile buna oynar göz yapıştırıp, eva ile ağız yaparak minik bir kukla yapabilirsiniz.

Plastik Kapaktan Kukla Nasıl Yapılır?

Plastik Kapaktan Kukla
Plastik Kapaktan Kukla

Plastik kapak ile kukla yapmak için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Elinizdeki malzemelere göre siz de paylaşacağımız örnek çalışmaları deneyebilir ya da kendi özel tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan ilham alabileceğiniz örnek çalışmaları paylaşmaya geçelim.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir kukla yapmak isterseniz bunun için; aynı ya da farklı renklerde 3 tane plastik kapak, yapıştırıcı ve siyah keçeli kalem gerekmektedir. Kapakları yan taraflarından birbirine yapıştırdıktan sonra en üstteki kapağın iç tarafına siyah keçeli kalem ile ağız ve göz yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Plastik Kapaktan Kukla-1
Plastik Kapaktan Kukla-1

Plastik kapaklarla yapacağınız kuklalara oynar göz yapıştırarak da aşağıda gördüğünüz gibi kuklalar yapabilirsiniz. Kukla yapmak için her türlü plastik kapak kullanılabilir.

Plastik Kapaktan Kukla-2
Plastik Kapaktan Kukla-2

Elinizde başka çalışmalardan artan eva parçaları varsa bunlarla ağız ve göz olarak küçük parçalar keserek de aşağıdaki gibi sevimli kuklalar yapabilirsiniz.

Plastik Kapaktan Kukla-3
Plastik Kapaktan Kukla-3

Bu yazımızda plastik kapaktan kukla nasıl yapılır sorusunun cevabı olabilecek çalışmalardan örnekler paylaştık. Siz de bunlardan istediğinizi evde çocuğunuzla birlikte yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Okul öncesi çocukların plastik kapaklarla kolay yapabileceği bir kendin yap çalışması incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız, plastik kapaklarla balık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial