Plastik Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle keyif alarak yapacağınız kolay bir okul öncesi etkinlik paylaşıyoruz. Çocukların renkleri, şekilleri, sayıları ve çeşitli canlıları öğrenmesini kolaylaştırmak için eşleştirme oyunları oldukça önemlidir. Siz de çocuğunuzun böyle bir oyun oynamasını isterseniz bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey renkli kapaklar. Önerimizi değerlendirmek isterseniz plastik kapaklarla renk eşleştirme oyunu yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Yapımı

Evde renk eşleştirme oyunu yapmak için karton ve kağıdın yanı sıra plastik kapaklarda kullanılabilir. Bu şekilde kapakları atmak yerine değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Uygulamanın yapımında kullanılacak kapaklar farklı renkte olmalıdır. Yani toplam 8 tane kapağın 3, 3, 2 olarak değişik renklerde olmalı. Bu şekilde kapak temin etme imkanınız yoksa kapakları boya ile farklı renklerde boyayabilir ya da üzerlerine kağıt yapıştırarak renklerini değiştirebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak isterseniz daha önce paylaştığımız, kapaklarla renk eşleştirme oyunu yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 8 tane pet şişe kapağı
 • Yapıştırıcı
 • Makas
 • Kalem
 • Cetvel
 • Bir karton parçası
 • İstediğiniz renkte kağıt

Uygulamanın yapımında kullanacağınız kapaklar farklı renklerde olmalıdır. Kapakların hepsi aynı renkte ise bunların üzerine renkli kağıtlar yapıştırarak farklı renkler elde edebilirsiniz.

Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Nasıl Yapılır?

Plastik kapaklar ve diğer malzemeler hazır ise renk eşleştirme oyunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kapaklar farklı renklerde olduğu için başka bunlara başka bir uygulama yapmaya gerek yoktur.
 • Zemini hazırlamak için kartonu kare şeklinde kesin.
Plastik Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Yapımı Resimli Anlatım
Plastik Kapaklarla Renk Eşleştirme Oyunu Yapımı Resimli Anlatım
 • Sonrasında bu kartonun üzerini istediğiniz renkte kağıt ile kaplayın.
 • Cetvel ve kalem ile kağıdın üzerine 9 tane kutucuk çizin.

Tüm bu aşamalardan sonra plastik kapaklarla renk eşleştirme oyunu yapımı tamamlanmış oluyor. Zemin üzerine kapakları karışık renklerde sıraladıktan sonra boş olan kutucuğa bunları kaydırarak aynı renkleri bir hizaya getirerek oyunu oynayabilirsiniz. Yazımızda anlattığımız yöntemi uygulayarak evde çocuğunuzun severek oynayacağı bir oyun yapabilirsiniz. İsterseniz iki tane renk eşleştirme oyunu yaparak birini siz diğerini çocuğunuz kullanarak yarış yapabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda plastik kapaklarla renk eşleştirme oyunu yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Evde plastik kapaklarla başka bir oyun yapmak isterseniz kapaklarla hafıza oyunu nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial