Plastik Kapaklarla Minyatür Masa ve Tabure Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle plastik kapakları değerlendirebileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Çocuğunuzun oyuncak evi için minyatür eşya yapmak istiyorsanız size anlatacağımız yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde kısa sürede sevimli oyuncaklar yapabilirsiniz. Bu kolay çalışmayı evde çocuğunuz ile birlikte yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse plastik kapaklarla minyatür masa ve tabure yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Minyatür Masa Ve Tabure Yapımı

Evde minyatür eşya yapmak için karton, tahta ve plastik malzemeler kullanılabilir. Yapacağınız eşyanın şekil ve boyutuna uygun malzemeler kullanarak harika tasarımlar oluşturabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada damacana kapağı, deterjan şişesi kapağı ve kola kapakları kullanılarak masa ve tabure yapılmış. Elinizde bu tür malzemeler varsa bu kolay çalışmayı yapmayı deneyebilirsiniz. Uygulamanın yapımında her türlü plastik kapak kullanılabilir. Görsel bütünlük açısından tabure yapacağınız kapakların aynı boyutta olması yeterlidir.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane damacana kapağı
  • 4 tane kola kapağı
  • 1 tane deterjan şişesi kapağı
  • 16 tane kürdan ( İsterseniz taburenin ayaklarını yapmak için çöp şiş çubuğu ya da balon çubuğu da kullanabilirsiniz. )
  • Silikon tabancası
  • Makas

Süsleme yapmak için oje ve sticker kullanabilirsiniz. Plastik kapakların üzerinde yazılar varsa bunları silmek için aseton ve pamuk yeterlidir.

Plastik Kapaklarla Minyatür Masa ve Tabure Nasıl Yapılır?

Minyatür masayı yapmak için makas yardımı ile damacana kapağının kenarlarını keserek düz bir hale getirin. Kapağın üzerinde yazılar varsa bunları aseton ile kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Bu aşamada isterseniz kapağı akrilik boya ile boyayarak farklı bir renk verebilirsiniz. Aynı şekilde deterjan şişesi kapağını da boyayabilirsiniz. Elinizde artık kumaş parçası varsa damacana kapağını bununla kaplayarak daha şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Son olarak damacana kapağını ters çevirin ve bunun iç kısmına deterjan şişesi kapağının üst tarafını yapıştırın. İsterseniz üzerine sticker yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında damacana kapağı yerine kavanoz kapağı ya da karton da kullanabilirsiniz. Elinizde damacana kapağı yoksa bir karton parçasını daire şeklinde kesip deterjan şişesi kapağına yapıştırarak da masa yapabilirsiniz.

Damacana Kapağı ile Minyatür Masa Yapımı Resimli Anlatım
Damacana Kapağı ile Minyatür Masa Yapımı Resimli Anlatım

Plastik kapaklarla minyatür tabure yapmak için ön hazırlık olarak kapağın üzerinde yazılar varsa bunları aseton ile silerek çıkarabilirsiniz. Kapağı boyamak isterseniz bu aşamada oje veya akrilik boya ile renklendirebilirsiniz. Kapağın üzerine puantiye deseni yapmak isterseniz bir kağıdın üzerine biraz oje veya akrilik boya döküp, kulak çubuğunu buna batırarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Kapağı hazırladıktan sonra sıra taburenin ayaklarını yapmaya geldi. Bunun için 4 tane kürdanın sivri kısımlarını makas ile keserek çıkarın. İsterseniz bu aşamada hazırladığınız ayakları boyayabilirsiniz. Son olarak kapağın iç kısmına silikon sıkın ve ayakları köşelere doğru açtırarak güzelce yapıştırın.

Plastik Kapaktan Minyatür Tabure Yapımı Resimli Anlatım
Plastik Kapaktan Minyatür Tabure Yapımı Resimli Anlatım

Yazımızda sizlerle plastik kapak kullanarak minyatür masa ve tabure yapabileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaştık. Uygulamanın yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki videolu anlatım işinize yarayabilir. Kolay gelsin. Farklı malzemeler kullanarak oyuncak masa ve sandalye takımı yapmak isterseniz, kartondan minyatür masa ve sandalye yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial