Plastik Kapaklarla Marakas Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklarla marakas yapımı çok kolay bir geri dönüşüm çalışması olduğu için bunu çocuklar da rahatlıkla yapabilirler. Marakas küçük çocukların da ilgisini çeken bir müzik aletidir. Sizin çocuğunuzda müziğe ilgi duyuyorsa evde onun için sevimli bir marakas yapabilirsiniz. Çocuğunuz çok küçük değilse bu güzel çalışmayı birlikte yaparak onun el becerisinin ve hayal gücünün gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bu önerimizi değerlendirmek isterseniz plastik kapaklarla marakas yapımı için gerekli olan malzemelerin listesi ve uygulamanın resimli anlatımı aşağıda verilmiştir.

Plastik Kapaklarla Marakas Yapımı

Evde marakas yapımı için içi oyuk olan malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür kendin yap çalışmaları için genelde plastik şişe, plastik kaşık, karton bardak ve tuvalet kağıdı rulosu gibi malzemeler kullanılmaktadır. Ayrıca sürpriz yumurta kabı ve plastik kaşıklar kullanılarak da çok güzel bir marakas yapmak mümkündür. Bu çalışma hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız plastik kaşıklarla marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamada da plastik kaşık ve kapaklar kullanılarak marakas yapılıyor.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane plastik kaşık
  • 2 tane plastik kapak
  • Boncuk
  • Bant
  • Makas
  • 4 tane ince lastik

Uygulamanın yapımında 5 litrelik su şişelerinin kapaklarından kullanılmıştır. Boncuklar plastik kapakların içine doldurulacaktır. İsterseniz boncuk yerine pirinç ya da bulgur gibi bakliyatlar da kullanabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Marakas Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise plastik kapaklarla marakas yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Plastik kapaklardan bir tanesinin içini yarıya kadar boncuk ile doldurun.
  • Daha sonra diğer kapağı bunun üzerine kapatın ve banttan keseceğiniz uzun şeritleri kapaklara yapıştırarak ikisini birleştirin.
  • Sonraki aşamada plastik kaşıkları iç tarafları birbirine bakacak şekilde tutun ve bunların arasına içinde boncuk bulunan kapakları yerleştirin.
  • Son olarak kaşıkları sabitlemek için ince lastikleri geçirerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde plastik şişe kapaklarını da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Marakasın daha sağlam olması ve hoş görünmesi için isterseniz ince lastikleri geçirdiğiniz yerlere desenli bant da sarabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını yapmak isteyenlere ilham vermesi için aşağıda plastik kapaklarla marakas resimli anlatım paylaşıyoruz.

Plastik Kapaklarla Marakas Resimli Anlatım
Plastik Kapaklarla Marakas Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial