Plastik Kapaklarla Denizatı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklarla denizatı yapımı hem küçüklerin hem de büyüklerin zorlanmadan yapacağı bir çalışmadır. İçtiğimiz su ve diğer sıvıların şişelerinden çıkardığımız metal ya da plastik kapaklar farklı geri dönüşüm çalışmaları yapılarak değerlendirilmektedir. Kendin yap kategorimizde bu çalışmalardan birçok örnek bulabilirsiniz. Evde boş plastik şişeler varsa bunların kapakları ile güzel bir dekor ürünü yapabilirsiniz. Plastik kapaklardan denizatı yapmak isterseniz bunun için gerekli malzemeleri ve uygulamanın yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Denizatı Yapımı

Plastik kapaklarla dekoratif süs yapmak oldukça keyifli bir uygulamadır. Bu kapakların üzerini süsleyerek çok güzel magnetler yapabilirsiniz. Plastik kapaklardan çiçek, yıldız ve kalp gibi birçok farklı şekil oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu şekilleri bir kartona yapıştırarak çok güzel panolar yapmanız mümkün. Bu tür uygulamalarda kapakları orijinal renkleri ile kullanabilir ya da istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Farklı renk ve boyutlarda plastik kapak
  • Yapıştırıcı
  • Kapakları yapıştırmak için karton
  • Çizim yapmak içi kurşun kalem

Uygulamanın yapımında her türlü plastik kapak kullanılabilir. Farklı boyutlardaki kapaklar sayesinde ortaya daha güzel bir tasarım çıkacaktır.

Plastik Kapaklarla Nasıl Denizatı Yapılır?

Plastik kapakların üzerinde yazılar bulunduğu için genelde uygulama öncesinde bu yazılar silinir ya da üzerleri boyanır. Fakat bu uygulamada kapakların yazılı olan tarafı görünmediği içi bu tür bir işleme gerek yoktur. Malzemeler hazır ise plastik kapaklardan deniz atı yapımına başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kartonun üzerine denizatı çizmekle işe başlamalısınız. Bunun boyutunu yapacağınız panonun büyüklüğüne göre ayarlamanız gerekiyor. Çizim yapma yeteneğiniz yoksa istediğiniz gibi bir denizatı resmi bularak bunu karbon kağıt yardımı ile kartona çıkarabilirsiniz.
  • Buradan sonrasında ise plastik kapakların arka tarafına yapıştırıcı sürerek bunları çizime uygun şekilde yapıştırmanız gerekiyor. Bunu yaparken küçük kapakları büyüklerin içine yapıştırarak daha güzel bir tasarım oluşturabilirsiniz.
  • Elinizde küçük boncuk ya da parlak taşla varsa bunları da kapakların içine yapıştırabilirsiniz.
  • Tüm bu aşamalardan sonra denizatlı pano yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu istediğiniz yere asarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İsterseniz aynı yöntemi uygulayarak farklı figürler de yapabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz daha önceden paylaştığımız, plastik kapaklarla balık yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. Evde plastik kapaktan denizatı yapmak isterseniz aşağıdaki görselden faydalanabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Denizatı Yapımı
Plastik Kapaklarla Denizatı Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial