Plastik Kapaklarla Dekoratif Süs Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapakları kesmek ve boyamak kolay olduğu için geri dönüşüm çalışmalarında ve okul öncesi etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. Bu kapaklarla çiçek, mumluk, magnet ve kapı süsü gibi birçok farklı tasarım yapabilirsiniz.  Sizlere bu konuda fikir verebilmek için yazımızda plastik kapaklarla dekoratif süs yapımı konusunu paylaşıyoruz. Evinizde biriktirdiğiniz kapaklar varsa size bahsedeceğimiz çalışmaları yapmayı deneyebilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Dekoratif Süs Yapımı

Evde plastik kapaklarla farklı dekoratif süsler yapabilirsiniz. Elinizdeki kapakların sayısına ve boyutlarına göre yapacağınız tasarımlar farklılık gösterebilir. Damacana kapağı, deterjan şişesi kapağı, su ve içecek şişelerinin kapakları ile yapabileceğiniz birçok geri dönüşüm çalışması mevcuttur. Biz bugün sizlerle bu kapaklarla magnet, mumluk, çiçek ve kapı süsü yapabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşıyoruz. Geri dönüşüm kategorimizde kapaklarla yapabileceğiniz farklı örnek çalışmalar bulabilirsiniz.

Plastik Kapaktan Uğur Böceği Magnet Yapımı

Elinizde tek bir plastik kapak bile olsa bunu magnet yaparak değerlendirebilirsiniz. Bunun için kırmızı bir plastik kapağa ,siyah boya ve küçük bir mıknatısa ihtiyaç vardır. Kapağın üzerine küçük siyah boya ile uğur böceğinin baş, kuyruk ve gövde kısmını çizip minik siyah puantiyeler yaparak kısa sürede güzel bir buzdolabı süsü yapabilirsiniz. Kapağın içini sünger ile doldurduktan sonra mıknatısı yapıştırarak uğur böceği magneti kullanabilirsiniz. İsterseniz uygulamanın yapımında siyah boya yerine siyah renkli eva da kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnek çalışmada simli ve arkası yapışkanlı eva kullanılmıştır.

Uğur Böceği Magnet
Uğur Böceği Magnet

Plastik Kapaklarla Çiçek Yapımı

6 tane plastik kapağı resimde gördüğünüz şekilde birbirine yapıştırarak güzel bir çiçek yapabilirsiniz. Ortaya yapıştıracağınız kapak farklı renkte olursa çiçek daha belirgin olacaktır. Çiçeği yaptıktan sonra üzerine boya veya küçük parlak taşlarla zevkinize uygun bir süsleme yapabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışması sayesinde rengarenk çiçekler yaparak bunları dekoratif süs olarak kullanabilirsiniz. Uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız plastik kapaklarla çiçek nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Plastik Kapaktan Çiçek
Plastik Kapaktan Çiçek

Plastik Kapaklarla Kapı Süsü Yapımı

Elinizde değerlendirilmeyi bekleyen çok sayıda plastik kapak varsa bunlarla kapı süsü yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kapakların kenarını falçata ile keserek dışa doğru açtırarak çiçek yapmak. Çiçekleri hazırladıktan sonra bir karton tabağın ortasını keserek çıkarın. Hazırladığınız karton halkanın üzerine çiçekleri yapıştırarak kapı süsü yapabilirsiniz. Plastik kapaklarla kapı süsü yapmak için aynı boyutta farklı renklerde kapaklar kullanarak şık bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Kapı Süsü Yapımı

Plastik Kapaktan Mumluk Yapımı

Tealigt mumu yerleştirmek için küçük bir mumluğa ihtiyacınız varsa plastik kapak ile mumluk yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken orta boy bir plastik kapak temin etmek. Bu kapağın yanlarını falçata ile kesip dışa doğru açtırarak resimde gördüğünüz gibi zarif ve şık mumluklar yapabilirsiniz.

Plastik Kapaktan Mumluk Yapımı
Plastik Kapaktan Mumluk Yapımı

Bu yazımızda sizlerle plastik kapaklarla dekoratif süs yapımı hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bazı örnek çalışmalar paylaştık. Siz de bu tür çalışmalar yaparak plastik kapakları atmak yerinde değerlendirebilirsiniz. Kapakları değerlendirmek için farklı bir geri dönüşüm çalışması yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız, plastik kapaklarla resim paleti nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial