Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Yapımı

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklarla bardak altlığı yapımı çok kolay bir geri dönüşüm çalışması olduğu için ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Plastik şişeler gibi bunların kapakları da evde yapılan farklı kendin yap çalışmaları ile değerlendirilmektedir. Farklı renklerdeki bu kapaklar ile çocuklar için küçük oyuncaklar ya da eviniz için güzel dekoratif süsler yapabilirsiniz. İsterseniz bugün size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayarak evde çiçek şeklinde güzel bir bardak altlığı da tasarlayabilirsiniz. Plastik kapaklarla bardak altlığı yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Yapımı

Evde plastik kapaktan bardak altlığı yapmak dışarıdan bakıldığında zor bir çalışma gibi görünebilir. Doğru yöntem dikkatli bir şekilde uygulandığı zaman çiçekli bardak altlığı yapmak çok kolay olmaktadır. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey yeterli sayıda plastik kapak ve ütü. Çiçek şeklinde sıralanan plastik kapaklara ütü ile ısı uygulanarak bunların eriyip düzleşmesi sağlanmaktadır. Eriyen plastik kapaklar düzleşirken aynı zamanda birbirine yapışmaktadır. Bu yöntemi uygularken plastik kapakların alt ve üst tarafına pişirme kağıdı koymanız gerekmektedir. Bu şekilde kapaklar ütüye yapışmadan kolay bir şekilde eriyerek çiçek şekli alacaktır.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Yapımı-1
Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

 • 7 tane aynı plastik şişe kapağı
 • Pişirme kağıdı
 • Ütü
 • Aseton
 • Pamuk

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımında kullanacağınız plastik şişe kapaklarının hepsi aynı boyutta olmalıdır. Güzel bir tasarım olması için kapakların 6 tanesi aynı diğeri farklı renkte olabilir. Kapaklar ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede güzel bir bardak altlığı yapabilirsiniz.

 • İlk olarak pamuğa biraz aseton dökerek plastik kapakların üzerindeki yazıları silmekle işe başlamalısınız. Bunu yaptıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Pişirme kağıdını düz bir zemine serin. Bunun üzerine plastik şişe kapaklarından farklı olanı yerleştirin.
 • Ortadaki kapağın etrafına diğer 6 kapağı çiçek oluşturacak şekilde yerleştirin.
 • Anlattığımız gibi şekli oluşturduktan sonra pişirme kağıdı ile üzerini örtün.
 • Sonraki aşamada üzerine pişirme kağıdı örttüğünüz kapaklara ütüyü basın.
 • Bu şekilde ütünün sıcaklığı ile kapaklar eriyip düzleşecek ve birbirine yapışacaktır.
 • Plastik kapaklar eriyip düz bir çiçek haline geldiğinde arkasını çevirerek ütüyü bu şekilde de basarak arkasını da düzleştirin.
 • Ütülemeyi bitirdikten sonra bir süre kapakların soğuması için bekleyin ve pişirme kağıdını kaldırın.

Plastik kapakların üzerindeki pişirme kağıdını kaldırdığınızda ortaya çiçek şeklinde bir bardak altlığı çıktığını görebilirsiniz. Plastik kapaklar renkli olduğu için bunları ayrıca boyamaya gerek kalmadan hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz uygulamanın yapımında farklı renkte plastik kapaklar kullanarak rengarenk bir bardak altlığı da tasarlayabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm uygulaması sayesinde evde istediğiniz sayıda çiçek bardak altlığı yapabilirsiniz. Uygulamayı evde denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız plastik kapaktan bardak altlığı resimli anlatım bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Kolay gelsin. Bu tarz kolay geri dönüşüm çalışmaları yapmaktan hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız nescafe ambalajı ile bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Plastik Kapaktan Bardak Altlığı Resimli Anlatım
Plastik Kapaktan Bardak Altlığı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial