Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı ve Nihale Yapımı

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı ve Nihale Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklarla bardak altlığı ve nihale yapımı günümüzde sıkça uygulanan bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Plastik şişelerin renkli kapakları ile çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. Elinizdeki kapakların sayısına ve şekline göre farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz. Plastik kapaklarla bardak altlığı ve nihale yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı ve Nihale Yapımı

Evde bardak altlığı yapımı için plastik kapak kullanmak istiyorsanız bunun için kapakları eriterek düzleştirmeniz gerekmektedir. Kapakların üzerine ütü bastırarak bunları eriterek kolayca düzleştirebilirsiniz. Ütüyü doğrudan bastığınızda plastik kapağa yapışacağından bunu önlemek için pişirme kağıdı kullanmanız gerekmektedir. Bu kolay yöntemi uygulayarak evde bardak altlığı,nihale ve daha birçok dekoratif ürün yapabilirsiniz. Farklı renk ve şekilde kapaklar kullanarak rengarenk tasarımlar oluşturabilirsiniz. Kapakların üzerinde siyah yazılar varsa bunları aseton ile çıkarabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Yapacağınız tasarıma yetecek sayıda plastik kapak
  • Pişirme kağıdı
  • Ütü

Uygulamanın yapımında her türlü plastik kapak kullanılabilir. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmalarda kola, su şişesi ve meyve suyu kapağı kullanılmıştır.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı ve Nihale Nasıl Yapılır?

Klasik çiçek şeklinde bir bardak altlığı yapmak isterseniz bunun için aynı büyüklükte 7 tane plastik kapak kullanmanız gerekmektedir. Bu kapakların hepsi aynı renkte olabileceği gibi isterseniz 1 tanesi farklı renkte olabilir. Pişirme kağıdını düz bir zemine serin. Kapaklardan 1 tanesini kağıdın üzerine yerleştirin. Geri kalan kapakları da bunun etrafına çiçek oluşturacak şekilde sıralayın. Pişirme kağıdını kapakların üzerine kapatın ve ütüyü kontrollü bir şekilde bastırarak düzleşmelerini sağlayın. Kapaklar birbirine yapışıp düzleştikten sonra bir süre soğuması için bekletin. Daha sonra pişirme kağıdını kaldırarak çiçek şeklinde bardak altlığını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Kare Bardak Altlığı Yapımı

Kare şeklinde bir bardak altlığı yapmak isterseniz bunun için 9 tane aynı büyüklükte plastik kapak teminetmeniz gerekiyor. Pişirme kağıdının üzerine kapaklardan 3 tanesini yan yana koyun. Diğer kapakları da bunun altına üçerli olarak sıralayın. Pişirme kağıdını kapakların üzerine örttükten sonra yukarıda anlattığımız şekilde ütü uygulayın. Tüm bu aşamaların ardından kare şeklindeki bardak altlığı kullanıma hazırdır.

Plastik Kapaklarla Nihale Yapımı

Evde güzel bir nihale yapmak isterseniz bunun için 7 tane büyük, 6 tane de küçük plastik kapak kullanabilirsiniz. Pişirme kağıdının üzerine büyük kapaklatdan birini yerleştirin. Bunun etrafına diğer 6 büyük kapağı çiçek oluşturacak şekilde yerleştirin. Kenarlardaki boşluklara da 6 küçük kapağı yerleştirin. Bu şekilde nihalenin şeklini belirledikten sonra kapakların üzerine pişirme kağıdını kapatın ve ütü ile üzerlerine bastırarak uygulamayı tamamlayın.

Bu yazımızda bahsettiğimiz kolay yöntemi uygulayarak siz de plastik kapakları atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Bu sayede çok güzel bardak altlıkları ve nihale yapabilirsiniz. Uygulamayı evde denemek isteyenler için aşağıda plastik kapaklarla bardak altlığı ve nihale yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Plastik kapaklarla güzel bir kapı süsü tasarlamak isterseniz daha önce paylaştığımız karton tabak ve plastik kapaklarla kapı süsü yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial