Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklarla bardak altlığı nasıl yapılır? bunu öğrenmek istiyorsanız yazımızda paylaşacağımız örnek çalışma bu konuda işinizi kolaylaştırabilir. Plastik şişeler gibi bunların kapakları da geri dönüşüm çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu konudaki en kolay örnek ise bardak altlığı yapımıdır. Aynı ya da farklı renklerdeki plastik kapakları kullanarak evde güzel bir bardak altlığı yapabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Evde plastik kapaklarla bardak altlığı yapmak oldukça kolaydır. Yapıştırıcı kullanmadan sadece ütü ısısı ile kapakları eriterek birbirine yapıştırarak çok güzel bardak altlıkları yapabilirsiniz. Bunu yaparken pişirme kağıdı kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde plastik kapaklar eridiğinde ütünün tabanına yapışacaktır. Kapakları pişirme kağıdının arasına koyduktan sonra ütüyü kontrollü bir şekilde kapakların üzerine bastırarak bunların düzleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm uygulaması sayesinde evdeki plastik kapakları değerlendirirken rengarenk bardak altlıkları yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 7 tane plastik kapak
  • Pişirme kağıdı
  • Ütü

Uygulamanın yapımında aynı boyutta her türlü plastik kapak kullanılabilir.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Yapımı

İsterseniz uygulama öncesinde plastik kapakların üzerindeki yazıları aseton yardımı ile silebilirsiniz. Kısa sürede güzel bir bardak altlığı yapmak isterseniz aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

Pişirme kağıdını düz bir zemine serin. Bunun üzerine plastik kapakları çiçek oluşturacak şekilde sıralayın.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır-1
Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır-1

Daha sonra kapakların üzerine pişirme kağıdını açıklık kalmayacak şekilde kapatın.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır-2
Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır-2

Sonraki aşamada ütüyü yağlı kağıdın üzerine koyun ve kapakları kaydırmamaya dikkat ederek bastırın. Bu işlemi kapaklar eriyip düzleşene kadar uygulayın.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır-3
Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır-3

İşlemi uyguladıktan sonra bir süre kapakların soğuması için bekleyip pişirme kağıdını kaldırabilirsiniz. Bardak altlığını bu şekilde yaptıktan sonra üzerine su dolu bir kap koyarak düzleşmesini sağlayabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır-4
Plastik Kapaklarla Bardak Altlığı Nasıl Yapılır-4

Yukarıda paylaştığımız plastik kapaklarla bardak altlığı yapımı resimli anlatım sayesinde siz de bu geri dönüşüm çalışmasını evde hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Uygulamayı yaparken zorlanırsanız daha önce paylaştığımız pet şişe kapakları ile bardak altlığı yapımı yazımızdaki videolu anlatıma göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial