Plastik Kapaklarla Balık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklarla balık yapımı güzel  bir geri dönüşüm uygulaması olarak ilginizi çekebilir. Plastik şişeler ve bunların kapakları farklı geri dönüşüm uygulamaları yapılarak değerlendirilmektedir. Bu konuda birçok örnek çalışmayı daha önceden sizlerle paylaştık. Elinizde 1 tane plastik kapak olsa bile bunu magnet ya da uğur böceği şeklinde süs yaparak değerlendirmeniz mümkün. Şişe kapaklarını boyayarak ya da orjinal halleri ile kullanarak çok güzel tasarımlar yapmak mümkündür. Bugün sizlerle paylaşacağımız plastik kapaklardan balık yapımı da bu tür çalışmalara güzel bir örnektir. Siz de evde bu eğlenceli geri dönüşüm uygulamasını yapmayı denemek isterseniz, konu hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Farklı renklerde plastik kapak
  • Yapıştırıcı
  • Uygun boyutta bir karton
  • Kurşun kalem

Bu uygulamayı yapmak için deterjan kabı ya da plastik içecek şişelerindeki her renk plastik kapak kullanılabilir.

Plastik Kapaklarla Nasıl Balık Yapılır?

Plastik kapaklardan balık yapmak için ilk olarak nasıl bir tasarım yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Yapacağınız balığın boyutuna uygun bir karton bulduktan sonra aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • Kurşun kalem ile kartonun üzerine bir balık çizmekle işe başlayın. Bu çizimin içi plastik kapaklarla doldurulacağı için fazla detaylı olmayan, düz bir çizim yapmanız gerekiyor.
  • Kapakları yapıştırmaya başlamadan önce bunları kartonun üzerine yerleştirerek ön çalışmayı yapın.
  • Gerekli ayarlamayı yaptıktan sonra plastik kapaklara yapışkan sürerek bunlarla çizimin içini güzelce doldurun.
  • Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif balık yapımı tamamdır. Kartona bir delik açıp buradan ip geçirerek  panoyu istediğiniz yere asabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde hem elinizdeki plastik kapakları değerlendirebilir hem de çok güzel bir dekor ürününe sahip olabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak başka dekor ürünleri de yapmanız mümkün. İsterseniz kartonun üzerine balık yerine çiçek, kuş ya da kalp gibi istediğiniz farklı figürleri yapmanız mümkün. Elinizde çok sayıda düğme varsa bu uygulamayı düğme ile de yapabilirsiniz. İsterseniz uygulama öncesinde plastik kapakları istediğiniz renklerde boyayarak daha şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Bu tür çalışmalar yapmayı seviyorsanız benzer bir uygulama olan, plastik kapaklarla papağan yapımı yazımız da göz atabilirsiniz. Siz de evde plastik kapaklarla balık yapmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmadan ilham alabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Balık Yapımı
Plastik Kapaklarla Balık Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial