Plastik Kapaklarla Balık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklarla balık yapımı eğlenceli bir geri dönüşüm çalışması olduğu için ilginizi çekebilir. Okul öncesi el işi çalışmalarında plastik kapaklarla yapılan hayvan figürlerini sıkça görüyoruz. Küçük çocuğunuz varsa siz de evde onunla birlikte sevimli balıklar yaparak onun el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz plastik kapaklarla balık yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Balık Yapımı

Evde plastik kapaktan balık yapmak oldukça kolaydır. Bu kapaklar renkli olduğu için ayrıca boyamanıza gerek yoktur. Sizin tek yapmanız gereken plastik kapakların üzerindeki yazıları çıkarmak ve sonrasında balığa göz ile kuyruk yapmak. Bu parçaları yerine yapıştırdığınızda ortaya sevimli bir balık çıkacaktır. Plastik kapakların üzerindeki yazıları aseton ile rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Bir parça pamuğa biraz aseton döküp bununla yazının olduğu yerleri sildiğinizde yazılar çıkacaktır. Bu uygulama sayesinde tıpkı plastik şişeler gibi kapaklarını da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane plastik kapak
 • Beyaz ya da renkli fon kartonu
 • Kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • 1 tane oynar göz
 • Siyah keçeli kalem

Uygulamanın yapımında her türlü plastik kapak kullanılabilir.

Plastik Kapaklarla Balık Nasıl Yapılır?

Plastik kapak ve diğer malzemeler hazır ise balık yapımına geçebilirsiniz. Uygulama öncesinde plastik kapağın üzerindeki yazıları yukarıda anlattığımız gibi çıkarabilirsiniz.

 • İlk olarak kartonun üzerine plastik kapağın boyutuna uygun bir üçgen çizin ve bunu makas ile kesin.
 • Bu şekilde balığın kuyruğunu yaptıktan sonra üçgen parçanın dar olan tarafını plastik kapağın iç kısmına yapıştırın.
 • Kartonu farlı şekillerde keserek de balık kuyruğu yapabilirsiniz.
 • Oynar gözü yerine yapıştırdıktan sonra siyah keçeli kalem ile balığın ağzını çizerek uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu kolay uygulama sayesinde kısa sürede farklı renk ve boyutlarda birçok balık yapabilirsiniz. Karton bir tabağın içini maviye boyayıp balıkları bunun içine yapıştırarak çocuğunuz için oyucak akvaryum yapabilirsiniz. İsterseniz sevimli balıkları mavi bir fon kartonuna yapıştırarak bunu çocuk odasının duvarına pano olarak da asabilirsiniz. Bu kolay kendin yap çalışmasını evde denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, plastik kapaklarla balık yapımı resimli anlatım bu konuda size ilham verebilir. Bu tür çalışmalar ilginizi çekiyorsa daha önceden paylaştığımız renkli pipetlerle balık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Balık Yapımı Resimli Anlatım
Plastik Kapaklarla Balık Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial