Plastik Kapaklarla Anahtarlık Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklarla anahtarlık yapımı evde keyif alarak yapabileceğiniz çok kolay bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Plastik şişeler gibi bunların kapakları da farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Daha önceden sizlerle plastik kapaklarla kitap ayracı, çiçek ve kalem süsü yapabileceğiniz farklı kendin yap uygulamaları paylaştık. Bugün de plastik kapaklarla anahtarlık yapabileceğiniz bir örnek çalışma ile sizlerleyiz. Evde kolay anahtarlık yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını ve videolu anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Anahtarlık Yapımı

Evde plastik kapaktan anahtarlık yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken kapakları düz bir hale getirmek ve sonrasında bunların üst tarafına anahtarlık halkası takmak için delik açmak. Plastik kapakların üzerine ütü ile bastırarak bunları kolay bir şekilde düzleştirebilirsiniz. Ütüyü kapakların üzerine bastırdığınızda bunlar uygulanan ısının etkisi ile eriyerek düzleşecektir. Plastik kapakların ütüye yapışmaması için ısı uygulamadan önce bunların üzerine pişirme kağıdı örtmeyi unutmayın. Biz 3 tane plastik kapak kullanarak bunlarla çiçek, baykuş ve emoji şeklinde anahtarlıklar tasarladık. Siz isterseniz daha farklı figürler de yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 3 tane plastik kapak
 • Pişirme kağıdı
 • Ütü
 • Falçata
 • Yapıştırıcı
 • 1 çift oynar göz
 • Siyah ve kırmızı kalem
 • Çiçeğe süsleme yapmak için simli parlatıcı
 • 3 tane anahtarlık halkası

Uygulamanın yapımında her türlü plastik kapak kullanılabilir. Anahtarlıklara delik açmak için sivri bir nesne de kullanmanız gerekmektedir.

Plastik Kapaklarla Anahtarlık Nasıl Yapılır?

Plastik kapaklar ve diğer malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede 3 tane anahtarlık yapabilirsiniz. Plastik kapakların üzerindeki yazıları çıkarmak isterseniz bunun için aseton kullanabilirsiniz.

 • Çiçek şeklide anahtarlık yapmak için ilk olarak kapağa falçata ile kesikler yapmanız gerekmektedir. Sonrasında yaptığınız kesikleri dışa doğru açtırarak çiçeği oluşturabilirsiniz. Bu konuda daha iyi fikir sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe kapağı ile çiçek yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Yaptığınız çiçeği ve diğer  kapağı pişirme kağıdının arasına yerleştirin. Bunu yaparken kapakların arasında biraz boşluk bırakmayı unutmayın. Aksi halde eriyen kapaklar birbirine yapışabilir.
 • Ütüyü yüksek ayara getirin ve pişirme kağıdının arasındaki kapakların üzerine koyun. Bu şekilde ütünün yaydığı ısı ile plastik kapaklar eriyerek düz bir şekil alacaktır.
 • 5 dakika sonra ütüyü kapatıp bir süre kapakların soğuması için beklettikten sonra pişirme kağıdını kaldırabilirsiniz.
 • Son olarak sivri bir cisim yardımı ile anahtarlıkların üzerine delik açın. Bu deliklerden anahtarlık halkası ya da ip geçirin.

Tüm bu aşamalardan sonra plastik kapaklarla anahtarlık yapımı tamamlanmış oluyor. Bunları uygun şekillerde süsleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Anahtarlıkları boyamak isterseniz dilediğiniz renkte akrilik ve sprey boya kullanabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda plastik kapaklarla anahtarlık yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tür çalışmalar yapmak hoşunuza gidiyorsa daha önce paylaştığımız pet şişe kapakları ile bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial