Plastik Kapaklarla 3 Kolay Geri Dönüşüm
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle plastik kapakları değerlendirebileceğiniz kolay bir yöntem paylaşıyoruz. Ütü ve pişirme kağıdı kullanarak uygulayacağınız yöntem ile bardak altlığı, dekoratif süs, nihale, anahtarlık ve daha birçok tasarım yapabilirsiniz. Evde değerlendirilmeyi bekleyen kapaklar varsa, plastik kapaklarla yapabileceğiniz 3 kolay geri dönüşüm çalışmasını yazımızda bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla 3 Kolay Geri Dönüşüm

Evde plastik kapaktan bardak altlığı yapmak isterseniz bunun için uygulayabileceğiniz 2 farklı tasarım bulunmaktadır. Bardak altlığını çiçek şeklinde ya da kare olarak yapabilirsiniz. Çiçek şeklinde bir bardak altlığı yapmak isterseniz 7 tane plastik kapak gerekmektedir. Bu kapaklardan bir tanesi çiçeğin ortasını oluşturacağı için farklı renkte olmalıdır. Uygulamanın yapımında aynı boyutta olan her türlü plastik kapak kullanılabilir. Gerekli olan diğer malzemeler ise; ütü ve pişirme kağıdı. Malzemeler hazır ise pişirme kağıdını ikiye katlayın ve bir tarafına kapakları çiçek şeklinde yerleştirin. Daha sonra pişirme kağıdını kapakların üzerine kapatın ve bunlar düzleşene kadar ütüyü üzerlerine bastırın. Kapakların üzerindeki kağıdı kaldırmadan üzerlerine ağırlık koyup bir süre bu şekilde bekletin. Böylece bardak altlığı daha düz bir şekil alacaktır. Kağıdı açtığınızda çiçek şeklinde bir bardak altlığı oluştuğunu göreceksiniz.

Plastik Kapaklarla 3 Kolay Geri Dönüşüm-1
Plastik Kapaklarla 3 Kolay Geri Dönüşüm-1

Kare bardak altlığı yapmak için 9 tane plastik kapak, ütü ve pişirme kağıdı gerekmektedir. Pişirme kağıdının üzerine kapakları 3’erli sıralar halinde yerleştirin. Kağıdın diğer yarısını kapakların üzerine kapatın ve ütüyü bunlar düzleşene kadar bastırın. Sonrasında yukarıda anlattığımız gibi üzerine ağırlık koyarak bir süre bekletin. Tüm bu aşamalardan sonra kare bardak altlığı kullanıma hazırdır. İsterseniz aynı renk kapaklar yerine farklı renkte kapaklar kullanarak rengarenk bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Yılbaşı Süsü Yapımı

Plastik kapaklarla çam ağacı şeklinde bir yılbaşı süsü yapmak isterseniz bunun için 7 tane yeşil renkli kapak, ütü, pişirme kağıdı, ip, çift taraflı bant ve minik süslemeler gerekmektedir. Kapakları pişirme kağıdının üzerine 1, 2, 3 ve 1 şeklinde yerleştirerek çam ağacı şekli verin. Pişirme kağıdının diğer yarısını kapakların üzerine kapatın ve ütü ile kapaklar eriyene kadar bastırın. Bir süre üzerine ağırlık koyarak beklettikten sonra plastik kapaktan yılbaşı süsü yapımı tamamlanmış oluyor. İpten kestiğiniz bir parça ile halka yapıp bunu süsün arkasına çift taraflı bant yardımı ile yapıştırarak süsü kullanabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışmalarını denemek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyerek detayları öğrenebilirsiniz. Kapaklarla başka bir çalışma denemek isterseniz, plastik kapaktan anahtarlık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial