Plastik Kapaklardan Tırtıl Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklardan tırtıl yapımı küçük çocukların hoşuna gidecek bir kendin yap çalışmasıdır. Tırtıl, sevimli görünümü nedeni ile okul öncesi el işi çalışmalarında sıkça yer alır. Farklı renklerdeki kağıt, eva, karton ya da keçeler kullanılarak çok güzel tırtıllar yapılmaktadır. Bizim bugün size bahsedeceğimiz kendin yap çalışmasında tırtılı oluşturmak için plastik şişelerin kapakları kullanılıyor. Plastik kapaklardan tırtıl yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plastik Kapaklardan Tırtıl Yapımı

Kolay bir şekilde tırtıl yapmak için yuvarlak parçalar yapılması gerekmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kağıt, karton, eva ve keçe gibi malzemeler tırtıl yapmak için kullanılabilir. Tırtılın her parçasını aynı renk yapabileceğiniz gibi dilerseniz her parçayı ayrı renkte de yapabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan kağıt, eva, karton ya da keçe varsa bunları tırtıl yapımı için kullanarak değerlendirebilirsiniz. Biz evdeki plastik şişe kapakları ile bu çalışmayı yaptık ve sonuçta ortaya resimde gördüğünüz gibi rengarenk bir tırtıl çıktı.

Gerekli Malzemeler

  • 8 tane plastik şişe kapağı
  • Siyah keçeli kalem
  • Yapıştırıcı

Baş olarak kullanacağınız plastik kapağın üzerindeki yazıyı çıkarmak için pamuk ve aseton kullanabilirsiniz. Elinizde farklı renklerde plastik şişe kapağı varsa bunları kullanarak rengarenk bir tırtıl yapmanız mümkün.

Plastik Kapaklardan Tırtıl Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımına başlamadan önce plastik şişe kapaklarını güzelce yıkayın ve kurulayın. Bu kapaklardan bir tanesi ile tırtılın başı yapılacak. Bir pamuğa biraz aseton dökerek kapağın üzerindeki yazıyı silebilirsiniz. Bu ön hazırlık aşamasının ardından plastik kapaklardan tırtıl yapmaya başlayabilirsiniz.

  • Üzerindeki yazıyı çıkardığınız plastik kapağın üst tarafına siyah keçeli kalem ile tırtılın gözlerini, ağzını ve antenlerini çizin. İsterseniz tırtılın başını yapmak için biraz daha büyük bir plastik kapak kullanabilirsiniz. Göz olarak da minik oynar gözler ya da boncuk kullanılabilir. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.
  • Bu şekilde tırtılın başını yaptıktan sonra kapakların yan taraflarına yapıştırıcı sürerek bunları birbirine tutturun.
  • Kapakları istediğiniz uzunlukta zikzaklı bir şekilde yapıştırdıktan sonra plastik kapaklardan tırtıl yapımı tamamdır.

İsterseniz plastik kapakları bir kartona yapıştırarak çocuğunuzun duvarına asmak için sevimli bir pano yapabilirsiniz. Evde bu kolay kendin yap çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, plastik kapaklardan tırtıl yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Okul öncesi çocukların kolay tırtıl yapabileceği başka bir çalışma incelemek isterseniz daha önceden paylaştığımız, yün keçe toplarından tırtıl yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Plastik Kapaklardan Tırtıl Yapımı Resimli Anlatım
Plastik Kapaklardan Tırtıl Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial