Plastik Kapaklardan Oyuncak Saat Yapımı

Plastik Kapaklardan Oyuncak Saat Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklardan oyuncak saat yapımı plastik şişe kapaklarını değerlendirmek için yapılabilecek pratik bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Metal, ahşap, cam ve plastik nesneler günümüzde evde yapılan farklı geri dönüşüm projeleri ile değerlendirilmektedir. Daha önceden sizlerle bu tür örnek projeler paylaştık. Plastik kapaklarla yapılan sevimli saati gördüğünüzde siz de böyle bir çalışma yapmak isteyebilirsiniz. Uygulamayı yapmadan önce saat rakamı olarak kullanmak için 12 tane plastik kapak temin etmeniz gerekiyor. Bundan sonrası ise sizin hayal gücünüze bağlı. Bu kolay ve keyifli proje okul öncesi çocukların evde zevk alarak yapabilecekleri bir uygulamadır. Çocuk odasının dekorunda kullanabileceğiniz güzel bir oyuncak saat yapmak isterseniz gerekli malzemeleri ve saatin yapılışını aşağıda bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 12 tane plastik şişe kapağı
 • 1 tane plastik kaşık
 • 1 tane plastik kavanoz kapağı
 • Yapıştırıcı
 • Beyaz ve kırmızı boya
 • Fırça

Plastik Kapaklardan Nasıl Saat Yapılır?

Çocuğunuzla birlikte oyuncak saat yapma fikri size cazip geldi ise aklınıza, plastik kapaklardan nasıl saat yapılır? sorusu gelebilir. Bu sorunun cevabını ve plastik kapaklardan oyuncak saat yapımının tüm detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Oyuncak saat yapımına ilk olarak plastik kapakları hazırlamakla başlamanız gerekiyor. Bu kapaklara rakam yapılacağı için ilk olarak beyaza boyanmaları gerekiyor. Görsel bütünlüğü sağlamak için plastik kavanoz kapağını da beyaza boyayabilirsiniz.
 • Kapaklara sürdüğünüz boya kuruduktan sonra bunların üzerine kırmızı ile 1’den 12’ye kadar rakam yapın. Bunların kurumasını beklerken siz de akrep ve yelkovanı yapmaya geçebilirsiniz.
 • Plastik kaşığı keskin bir alet yardımı ile ortadan ikiye kesin. Bu plastik parçaları kavanoz kapağının üzerine yerleştirin.
 • Sivri uçlu bir metali hafifçe ateşte ısıttıktan sonra bunu kavanoz kapağının ortasındaki plastik parçalara geçirerek sabitleyin.
 • Kavanoz kapağını düz bir zemine koyun ve kapaktan yaptığınız rakamları yapışkan yardımı ile bunun etrafına 1’den 12’ye kadar sabitleyin.
 • Tüm bu aşamalardan sonra oyuncak duvar saati yapımı tamamlanmış oluyor. Bu güzel saati çocuğunuzun odasının duvarına asarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Plastik kapaklardan oyuncak yapımı için kullanacağınız kapakları ve kavanoz kapağını beyaz yerine istediğiniz başka bir renge de boyayabilirsiniz. Elinizde eski saat varsa bunun akrep ve yelkovanını da oyuncak saat yapmak için kullanabilirsiniz. İsterseniz kapakların üzerine rakamları boya ile çizmek yerine keçe kumaştan ya da renkli kartondan küçük rakamlar keserek bunları da yapıştırmanız mümkün. Projeyi yapmak isteyenlere ilham vermesi için aşağıda bu konuda yapılmış örnek bir çalışmayı paylaşıyoruz.

Plastik Kapaklardan Oyuncak Saat Yapımı
Plastik Kapaklardan Oyuncak Saat Yapımı

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial