Plastik Kapaklardan Nasıl Perde Yapılır?

Plastik Kapaklardan Nasıl Perde Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklardan nasıl perde yapılır? sorusunun cevabını öğrenerek evde kullanacağınız harika bir kapı perdesine sahip olabilirsiniz. Kapı perdesi mutfak ve balkon kapılarında kullanılan dekoratif perdelerdir. Bu perdeler kumaş, boncuk ya da daha farklı malzemelerden olabilir. Dışarıdan alabileceğiniz kapı perdelerinin yanı sıra evde kolaylıkla yapabileceğiniz tasarımlar da mevcuttur. Evde kapı perdesi yaparak birçok artık malzemeyi de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Bugün sizlerle paylaşacağımız kendin yap çalışması da güzel bir geri dönüşüm önerisi olarak dikkatinizi çekebilir. Mutfaklarımızda sıkça bulunan plastik şişelerle farklı çalışmalar yapılmaktadır. Bizim bahsedeceğimiz uygulama için bu plastik şişelerin kapakları gerekli. Evde güzel bir kapı perdesi yapmak isterseniz bunun için gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışını aşağıda paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Çok sayıda plastik şişe kapağı
  • Plastik kapakları delmek için sivri bir metal nesne
  • Uygun kalınlıkta ip
  • Makas
  • Perde askısı

Uygulamanın yapımı için her türlü plastik kapak kullanılabilir. Farklı renk ve boyuttaki kapakları kullanarak çok güzel bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Plastik Kapaklardan Perde Yapımı

Plastik kapaklardan perde yapmak için çok sayıda kapağa ihtiyaç vardır. Elinizde perde yapmaya yetecek kadar plastik kapak varsa bunları güzelce yıkayarak temizledikten sonra hemen uygulamayı yapmaya geçebilirsiniz.

  • İlk olarak kapaklardan birini alın ve sivri bir metal nesne ile bunun yan taraflarına delikler açın. Bu şekilde kapaklardan boncuk yapılıyor. Plastik kapakları delmek için sivri bir nesne bulamazsanız bir şişi ateşte kızdırarak kapaklara kolay bir şekilde delik açmanız mümkün.
  • Kapakların hepsine delik açtıktan sonra ipten istediğiniz uzunlukta bir parça kesin ve kapakları ipe geçirerek sıralayın.
  • Bu şekilde yeterli sayıda kapak geçirilmiş şerit hazırladıktan sonra bunları ahşap ya da plastik bir perde askına geçirerek dekoratif perde yapımını tamamlayabilirsiniz.

Uygulamanın yapımı çok kolay olup, isterseniz perdeyi yapmadan önce kapakları dilediğiniz renklerde boyayabilirsiniz. Bu şekilde ortaya daha şık bir tasarım çıkabilir. Kapakların aralarına büyük boncuklar geçirerek de çok şık bir kapı perdesi yapabilirsiniz. Elinizdeki malzemelere ve hayal gücünüze göre değişik perde tasarımları yapmanız mümkün. Evde kolay kapı perdesi yapımı hakkında daha iyi fikir sahibi olabilmek için aşağıdaki örnek çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Plastik Kapaklardan Nasıl Perde Yapılır
Plastik Kapaklardan Nasıl Perde Yapılır

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial