Plastik Kapaklardan Dekoratif Süs Yapımı

Plastik Kapaklardan Dekoratif Süs Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Plastik kapaklardan dekoratif süs yapımı isteyen herkesin evde kolaylıkla yapabileceği bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Dekorasyonda el yapımı dekor ürünlerinin kullanımı oldukça yaygındır. Evde atılmayı bekleyen birçok malzeme dekor ürünü yapılarak değerlendirilebilir. Cam kavanoz, teneke kutu, plastik şişe ve tuvalet kağıdı rulosu gibi malzemeler bunlardan bazılarıdır. Plastik şişeler gibi bunların kapakları da farklı çalışmalarda kullanılmaktadır. Bu kapaklardan çeşitli hayvan figürleri, sevimli magnetler ve çok güzel dekor ürünleri yapılmaktadır. Sitemizde bu tür çalışmalardan örnekleri bulabilirsiniz. Bugün sizlere bahsedeceğimiz örnek uygulamayı evde deneyerek siz de harika bir dekor ürünü tasarlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Farklı renklerde plastik şişe kapakları
  • 1 tane büyük plastik kapak
  • Yapışırıcı
  • Yapacağınız dekoratif süsün büyüklüğüne uygun boyutta karton

Uygulamanın yapımında pet şişe, deterjan kabı ve buna benzer tüm plastik şişelerin kapaklarını kullanabilirsiniz. Farklı renklerdeki kapakları bir araya getirerek harika bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Plastik Kapaklardan Nasıl Dekoratif Süs Yapılır?

Evde plastik kapaklardan süs yapmak istiyorsanız bunun için çok sayıda kapağa ihtiyaç vardır. Kaç tane plastik kapak kullanılacağı yapılacak tasarıma göre değişebilir. İsterseniz uygulamaya başlamadan önce kapakları akrilik boya ya da sprey boya ile istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan dekoratif süs yapımını anlatmaya geçelim.

  • İlk olarak kartonu istediğiniz boyutta kesin.
  • Büyük olan plastik kapağı tam ortaya dikkatli bir şekilde yapıştırın.
  • Sonrasında diğer kapakları da bunun etrafına yapıştırarak yuvarlak bir şekil oluşturun.
  • Bu şekilde 2 sıra yaptıktan sonra kapakların arasında birer tane boşluk bırakarak son sırayı da yapın. İsterseniz bu aşamada plastik kapakları farklı şekillerde yapıştırarak değişik tasarımlar da yapabilirsiniz.
  • Tüm bu aşamalardan sonra plastik kapaklardan dekoratif süs yapımı tamamlanmış oluyor. Bu güzel panoyu yukarısından bir delik açıp, buradan ip ya da ince bir kurdele geçirerek istediğiniz yere asabilirsiniz.

Bu pratik uygulama sayesinde siz de salon ya da oturma odasında kullanmak için çok güzel dekor ürünü yapabilirsiniz. Daha şık bir tasarım yapmak isterseniz plastik kapakların üzerine parlak taş veya pul gibi aksesuarlar yapıştırabilirsiniz. Evde kolay dekoratif süs yapımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki örnek çalışmayı inceleyebilirsiniz.

Plastik Kapaklardan Dekoratif Süs Yapımı
Plastik Kapaklardan Dekoratif Süs Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial