Pet Şişelerden Çam Ağacı Yapımı

Pet Şişelerden Çam Ağacı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişelerden çam ağacı yapımı biraz zahmetli bir uygulama olsa da evdeki pet şişeleri değerlendirmek için ideal bir çalışmadır. Pet şişeleri değerlendirmek için atmayıp biriktiriyorsanız bunlarla güzel bir çam ağacı yapmayı düşünebilirsiniz. Çam ağacı hem yılbaşı süsü hem de güzel bir dekor ürünü olarak kullanılmaktadır. Yeni yıla evde sevdiklerinizle birlikte girecekseniz evinizin atmosferini yeni yıla uygun hale getirmek için çam ağacı yapmayı deneyebilirsiniz. Evde pet şişelerden çam ağacı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın yapılışı hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişelerden Çam Ağacı Yapımı

Evde yılbaşı ağacı yapımı için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Küçük bir çam ağacı yapmak isterseniz şişe mantarı, çam kozalağı, keçe, eva ya da fon kartonu gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Biraz daha büyük bir çam ağacı yapmak için de size bahsedeceğimiz geri dönüşüm çalışmasındaki gibi pet şişeler kullanabilirsiniz. Çoğumuzun evinde su ya da başka içeceklerden kalan pet şişeler bulunmaktadır. Bunları ne yapacağınızı düşünüyorsanız önerimizin dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz. Yılbaşı ağacını evde kendiniz yaparak misafirlerinizi şaşırtmak istiyorsanız uygun malzemeleri temin ederek çalışmayı yapmaya başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Çok sayıda yeşil renkli pet şişe
 • Karton
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Çam ağacının ortasını yapmak için uzun bir karton rulo

Uygulamanın yapımında kullanabileceğiniz şekilde karton bir rulo yoksa bunun yerine  uygun boyutta plastik ya da ahşap bir çubuk da kullanabilirsiniz. Bu çalışmayı yaparken kullanılacak olan şişe pet şişe sayısı yapacağınız çam ağacının büyüklüğüne göre değişebilir.

Pet Şişelerden Çam Ağacı Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapmaya başlamadan önce yapacağınız çam ağacının boyutuna karar vermeniz gerekiyor. Bu ağacı 2 ya da daha fazla katlı olarak yapabilirsiniz. Çam ağacının boyutunu elinizdeki pet şişe sayısına göre ayarlayabilirsiniz. Nasıl bir tasarım yapacağınıza karar verdikten sonra pet şişelerden çam ağacı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak pet şişlerin üzerindeki yapışkanlı kağıtları çıkarın ve bu plastik şişeleri güzelce yıkayarak temizleyin.
 • Çam ağacının altına dayanak olması için kartondan büyük bir üçgen yapın.
 • Sonrasında her kat için kartondan 1 tane yuvarlak parça yapın. Bu yuvarlak parçaların boyutu birbirinden farklı olmalıdır.
 • Sonraki aşamada yuvarlak parçaların üzerine pet şişenin kapağını koyup etrafından kurşun kalem ile geçin ve bu yuvarlakların ortasını makas ile dikkatli bir şekilde keserek çıkarın.
 • Bu şekilde tüm parçaları hazırladıktan sonra çam ağacını yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Üçgen parçanın ve diğer yuvarlak parçaların tam ortasına karton rulonun geçeceği büyüklükte yuvarlak delikler yapın. Bu deliklerden karton ruloyu geçirdikten sonra pet şişeleri de küçük yuvarlakların içine yerleştirin.
 • Son olarak kartondan bir yıldız yaparak bunu da çam ağacının en üstüne asarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Yapacağınız yılbaşı ağacının sağlam olması için karton olarak evde boş kutular varsa bunları kullanabilirsiniz. Daha şık bir tasarım yapmak için pet şişelerin üzerini sim ya da küçük parlak taşlarla süsleyebilirsiniz. Siz de pet şişelerden dekoratif çam ağacı yapmak isterseniz aşağıda paylaştığımız örnek çalışmadan ilham alabilirsiniz. Evde bu tür kolay kendin yap çalışmaları ile uğraşmaktan hoşlanıyorsanız daha önceden paylaştığımız, kozalaktan minyatür çam ağacı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Pet Şişelerden Çam Ağacı Yapımı-1
Pet Şişelerden Çam Ağacı Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial