Pet Şişeden Şekerlik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişeden şekerlik yapımı kolay bir çalışma olduğu için evde hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. Çoğumuzun mutfağında atılmayı bekleyen pet şişeler bulunmaktadır. Bunları atmak yerine kolay geri dönüşüm uygulamaları yaparak değerlendirmeniz mümkün. Bu tür çalışmalardan örnekleri sizlerle sıkça paylaşıyoruz. Bugün bahsedeceğimiz dekoratif şekerlik yapımı da pet şişeleri değerlendirebileceğiniz bu örnek uygulamalardan birisidir. Biraz el becerisi, biraz da hayal gücü ile harika bir tasarıma imza atabilirsiniz. Önerimiz dikkatinizi çektiyse pet şişeden şekerlik yapmak için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Şekerlik Yapımı

Evde pet şişeden şekerlik yaparak elinizdeki birçok artık malzemeyi değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan kurdele, tül, pul, boncuk ve küçük parlak taşlar varsa bunları şekerlik süslemesinde kullanabilirsiniz. Bu tür malzemeler yoksa akrilik boyalarda süsleme yaparken işinize yarayabilir. Pet şişeleri komple boyayabileceğiniz gibi şeritler halinde boyayabilir ya da boya ile desenler yapabilirsiniz. Elinizde artık keçe ve eva gibi malzemeler varsa bunları da kullanmanız mümkün. Elinizdeki malzemelere ve hayal gücünüze göre istediğiniz şekilde süsleme yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız şekerliği aynı zamanda dekoratif süs olarak da kullanabilirsiniz. Bu tür çalışmalar ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız pet şişeden çerezlik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 2 tane pet şişe
 • Falçata
 • Makas
 • Şekerliği süslemek için istediğiniz renkte kurdele, tül ve küçük bir ponpon
 • Silikon yapıştırıcı

Uygulamanın yapımı için aynı boyutta pet şişe kullanılması gerekmektedir.

Pet Şişeden Şekerlik Nasıl Yapılır?

Pet şişe ile güzel bir şekerlik yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

 • Şekerlik yapımında pet şişelerin alt tarafı kullanılmaktadır. Bunun için ilk olarak şişelerin alt tarafını falçata yardımı ile keserek çıkarın. Kenarlarını makas ile keserek düzeltin.
 • Bu parçalar şekerlik ve kapağı olacağı için bir tanesi daha küçük olarak kesilmeli.
 • Kapak olan küçük pet şişe parçasını ters çevirerek bunun ortasına keçe topu ya da küçük bir ponpon yapıştırın. Kenarına ince bir kurdele yapıştırarak süsleme yapın.
 • Kapağını bu şekilde süsledikten sonra sıra şekerliği süslemeye geldi. Bunun etrafına da ince bir kurdele yapıştırın.
 • Aynı kurdeleden küçük bir parçayı makas ile kesin. Bu kurdelenin uçlarını şekerlik ve kapağa yapıştırın.
 • Son olarak şekerliğe tül bir kurdele yapıştırarak son dokunuşu yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişeden şekerlik yapımı tamamdır. İçine şeker koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Pet şişeleri kestikten sonra bunların kesilen taraflarını ütüye bastırarak düzleştirebilirsiniz. İsterseniz pet şişeleri kurdele ile süslemek yerine üzerlerini istediğiniz renkte akrilik boyalarla boyayabilirsiniz. İsterseniz süsleme yapmak için kurdele yerine boncuk, pul ya da küçük parlak taşlar da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişeden şekerlik yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Deneyecek olanlara kolay gelsin.

Görsel Kaynak: www.kadinhanem.com

Pet Şişeden Şekerlik Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Şekerlik Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial