Pet Şişeden Neler Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Çoğumuzun evinde bu atık malzeme bulunduğu için bugün sizlerle pet şişe değerlendirme yöntemlerinden bazılarını paylaşıyoruz. Kolay çalışmalar yapıp güzel bir sonuç elde etmek isterseniz önerilerimizi değerlendirebilirsiniz. Bugüne kadar bu tarz çalışmalar yapmasanız bile ilk denemenizde sonuç sizi memnun edebilir. Evde pet şişeden neler yapılır? sorusunun cevabını ve yapabileceğiniz kolay geri dönüşüm çalışmalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Neler Yapılır?

El becerinizi ve hayal gücünüzü kullanarak pet şişe ile birçok farklı tasarım yapabilirsiniz. Elinizdeki şişenin boyutuna ve şekline göre tercih edebileceğiniz farklı seçenekler bulunmaktadır. Elinizde bulunan 1, 2 ve 2,5 litrelik pet şişelerle kulplu bardak yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak falçata yardımı ile pet şişeniz ağız kısmını keserek çıkarın. Şişenin alt tarafından kalem ile bardağın boyutunu işaretleyin. Kalem ile bu işaretten yukarı doğru bir şerit daha çizin. Bu şerit bardağın sapını oluşturacağı için çok kalın olmamasına dikkat etmelisiniz. Sonrasında üst tarafa da kalem ile 1 parmak genişliğinde bir şerit çizin. Çizdiğiniz çizgilerin üzerinden makas ile geçerek dikkatli bir şekilde kesin. Üst taraftaki yuvarlak parçayı pet şişenin altından geçirerek bardak yapımını tamamlayabilirsiniz. Bu plastik bardağı su içmek için kullanabileceğiniz gibi isterseniz üzerine süsleme yaparak dekoratif süs olarak da değerlendirebilirsiniz.

Pet Şişeden Bardak Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Bardak Yapımı Resimli Anlatım

Pet Şişeden Fincan Yapımı

Sade ve şık dekoratif süsler kullanmayı seviyorsanız pet şişeden fincan yapabilirsiniz. Pet şişenin ağız kısmını falçata yardımı ile kesin. Daha sonra kapağın olduğu kısmı da keserek çıkarın. Bu şekilde pet şişeden fincan yaptıktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz. Sonraki aşamada evanın üzerine cd’yi koyun ve etrafından kalem ile geçerek çizin. Bunu makas ile keserek çıkardıktan sonra cd’nin üzerine yapıştırın. Evadan 2 tane şerit şeklinde parça kesin. Bunlardan bir tanesini fincanın ağız kısmına yapıştırın. Diğer eva parçasını da fincanın yan tarafına sap olarak yapıştırın. Son olarak fincanı eva ile kapladığınız cd’nin üzerine yapıştırarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Pet Şişeden Fincan Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Fincan Yapımı Resimli Anlatım

Pet Şişeden Tuzluk Yapımı

Pet şişeden de tuzluk olur mu demeyin. Elinizde ağız kısmı uzun olan bir pet şişe varsa size anlatacağımız yöntemi uygulayabilirsiniz. İlk olarak pet şişenin ağız kısmını falçata ile kesin ve makas ile fazlalıkları keserek düzeltin. Sonrasında pet şişenin kendi kapağına sivri bir nesne ile delikler açın. Tuzluğun üst kısmını bu şekilde yaptıktan sonra alt tarafına silikon sürerek diğer kapağı da bu kısma geçirin. Tüm bu aşamalardan sonra pet şişeden tuzluk kullanıma hazırdır. İsterseniz üzerine desenli bant ile süsleme yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Tuzluk Nasıl Yapılır-1
Pet Şişeden Tuzluk Nasıl Yapılır-1

Pet Şişeden Kitap Ayracı Yapımı

Bir kitap ayracına ihtiyacız varsa bunu kendiniz evde yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken pet şişenin ağız ve alt kısmını keserek çıkarmak. Geriye kalan gövde kısmını düz bir parça halinde açarak bunun üzerine kalp, kedi, yaprak ve yıldız gibi şekiller çizip fazlalıkları makasla kesin. Bu yöntem sayesinde hiç masraf yapmadan sevimli kitap ayraçlarına sahip olabilirsiniz.

Pet Şişeden Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım

Pet Şişeden Mini Kap Yapımı

Elinizdeki boncuk ve buna benzer küçük aksesuarları güvenli bir şekilde muhafaza etmek isterseniz pet şişe ile minik saklama kabı yapabilirsiniz. Bir tane pet şişe ile 2 farklı saklama kabı yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak pet şişenin ağız ve alt kısmını kesin. Bu parçaları saklama kabı yapımında kullanacağız. Pet şişenin ağız kısmını kestiğinizde alt tarafı açık kalacaktır. Bu açıklığı damacana kapağı ya da daire şeklinde keseceğiniz bir karton ile kapatabilirsiniz. Pet şişenin alt kısmı ile saklama kabı yapmak için de damacana kapağı ya da karton ile kapak yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Mini Kap Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Mini Kap Yapımı Resimli Anlatım

Pet Şişeden Marakas Yapımı

Evde pet şişeden marakas yapmak için tek yapmanız gereken şişenin içine bir miktar bakliyat ya da boncuk koymak ve şişenin kapağını kapatmak. Bu şekilde şişeyi salladığınızda ses çıkaracaktır. Biraz daha şık bir tasarım olması için şişeyi poşet veya kağıt ile kaplayıp, desenli bant ile süsleme yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Marakas Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Marakas Yapımı Resimli Anlatım

Pet Şişeden Sepet Yapımı

Pet şişenin üst kısmını kestikten sonra geriye kalan parçayı kumaş ile kaplayıp aynı kumaş ile şerit yapıp bunu yanlara yapıştırabilirsiniz. Bu şekilde hem elinizdeki pet şişeyi hem de artık kumaş parçasını değerlendirebilirsiniz. Elinizde boncuk ya da pul gibi malzemeler varsa bunlarla sepete süsleme yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Sepet Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Sepet Yapımı Resimli Anlatım

Pet Şişeden Mumluk Yapımı

Pet şişe ile sade ve şık bir mumluk yapmak isterseniz ağız kısmı yuvarlak gelen bir şişe kullanabilirsiniz. Pet şişenin ağız kısmını kestikten sonra bunun kenarına desenli bant yapıştırarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Bir cd ya da daire şeklinde kestiğiniz kartonu eva ile kaplayarak resimde gördüğünüz gibi harika bir mumluk yapabilirsiniz. Uygulamanın detaylı anlatımı için pet şişeden mumluk nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişe ile Dekoratif Mumluk Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişe ile Dekoratif Mumluk Yapımı Resimli Anlatım

Bu yazımızda sizlerle pet şişe değerlendirme yöntemlerinden bazılarını paylaştık. Siz de bu kolay geri dönüşüm çalışmalarından istediğinizi uygulayarak evde güzel tasarımlara imza atabilirsiniz. Geri dönüşüm kategorimizde yukarıda resimli anlatımlarını paylaştığımız çalışmaların detaylı anlatımlarını bulabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial