Pet Şişeden Marakas Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi etkinliklerde müzik aleti yapımı sıkça yer almaktadır. Karton, teneke kutu, tuvalet kağıdı rulosu, pet şişe, yoğurt kabı, kola kutusu ve kavanoz kapağı gibi malzemeler kullanılarak saz, davul, marakas gibi müzik aletleri yapılmaktadır. Biz bugün sizlerle pet şişeden marakas yapımı başlığı altında bu çalışmalardan birisini paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte marakas yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Marakas Yapımı

Evde pet şişeden marakas yapmak oldukça kolaydır. Bunun  için tek yapmanız gereken küçük bir pet şişe temin etmek ve bunun içine ses çıkarması için bir miktar mercimek, pirinç ya da bulgur gibi bir bakliyat koymak. Bu şekilde marakasın çok sade olacağını düşünüyorsanız üzerine süsleme yapabilirsiniz. Süsleme için renkli kağıt, desenli bant, eva ya da sizlerle paylaştığımız örnek çalışmadaki gibi poşet kullanabilirsiniz.

Pet Şişeden Marakas
Pet Şişeden Marakas

Poşet ile süsleme yapmak için pet şişeyi poşete koyun ve üst tarafına lastik geçirin. Kaplama yaptıktan sonra aynı ya da farklı desenli bantlar kullanarak zevkinize göre bir süsleme yapabilirsiniz. Elinizde poşet yoksa pet şişeyi beyaz bir kağıt ile kaplayıp bunun üzerine desenli bantlarla süsleme yapabilir ya da boyayabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • Küçük bir pet şişe
  • Küçük bir poşet
  • Mercimek
  • 1 tane lastik
  • Makas
  • Kalem

Bunların dışında süsleme yapmak için desenli bant ve yapışkanlı eva da kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında kullanacağınız pet şişe kapaklı olmalıdır.

Pet Şişeden Marakas Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede güzel bir marakas yapabilirsiniz.

  • İlk olarak pet şişenin içine 1 yemek kaşığı kadar mercimek koyun ve şişenin kapağını kapatın.
  • Daha sonra pet şişeyi poşetin içine koyun, güzelce sarın ve açılmaması için üst tarafına lastik geçirin.
Pet Şişeden Marakas Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Marakas Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde marakası yaptıktan sonra üzerine şeritler halinde desenli bant yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz. Yapışkanlı evadan keseceğiniz yuvarlak bir parçayı alt tarafa yapıştırabilirsiniz. Ağız kısmındaki poşet parçalarını makas ile keserek bunlara püskül şekli verebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra marakas yapımı tamamlanmış oluyor. Bu güzel çalışmayı evde denemek isteyenler için aşağıda pet şişeden marakas yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Farklı bir malzeme ile marakas yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız plastik kaşıklar ile marakas nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

https://youtu.be/AF0J-XiFMOM

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial