Pet Şişeden Marakas Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Okul öncesi müzik aleti yapımında makas sıkça yer almaktadır. Kaşık, pet şişe, tuvalet kağıdı rulosu gibi birçok malzeme ile bu müzik aleti kolaylıkla yapılabilir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte marakas yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuz için sevimli bir müzik aleti yaparken aynı zamanda evdeki bazı atık malzemeleri de değerlendirebilirsiniz. Bu konuda size fikir verebilmek için yazımızda, pet şişeden marakas nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Pet Şişeden Marakas Nasıl Yapılır?

Evde pet şişe ile marakas yapımı oldukça kolaydır. Küçük bir pet şişenin içine mercimek ya da pirinç gibi bakliyatlar koyarak sevimli bir marakas yapabilirsiniz. Müzik aletinin daha hoş görünmesi için pet şişeyi boyayabilir veya üzerine kağıt, poşet gibi malzemeler ile kaplama yapabilirsiniz. Size anlatacağımız şekilde marakas yaptıktan sonra bunu hafifçe sallayarak ses çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kendi yaptığı müzik aletini kullanmak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir. Evde atılmayı bekleyen tuvalet kağıdı rulosu varsa bunu da marakas yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için, tuvalet kağıdı rulosundan marakas nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • Küçük bir pet şişe
 • Küçük bir poşet
 • Mercimek
 • 1 tane lastik
 • Makas
 • Kalem

Bunların dışında süsleme yapmak için desenli bant ve yapışkanlı eva da kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında kullanacağınız pet şişe kapaklı olmalıdır.

Pet Şişeden Marakas Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise pet şişeden marakas yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • İlk olarak pet şişenin içine 1 yemek kaşığı kadar mercimek koyun ve şişenin kapağını kapatın.
 • Daha sonra pet şişeyi poşetin içine koyun, güzelce sarın ve açılmaması için üst tarafına lastik geçirin.
Pet Şişeden Marakas Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Marakas Yapımı Resimli Anlatım
 • Bu şekilde marakası yaptıktan sonra üzerine şeritler halinde desenli bant yapıştırarak süsleme yapabilirsiniz.
 • Yapışkanlı evadan keseceğiniz yuvarlak bir parçayı alt tarafa yapıştırabilirsiniz. Daha sevimli bir görünüm elde etmek için üzerine kalem ile göz ve ağız çizebilirsiniz.
 • Ağız kısmındaki poşet parçalarını makas ile keserek bunlara püskül şekli verebilirsiniz.

Tüm bu aşamaların ardından pet şişeden marakas yapımı tamamlanmış oluyor. Yazımızda anlattığımız yöntem sayesinde çocuğunuzla birlikte güzel bir tasarıma imza atabilirsiniz. Evde bu çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda pet şişeden marakas yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial