Pet Şişeden Kolay Geri Dönüşüm Fikirleri
Sosyal medyada paylaş

Pet şişeler değerlendirilmesi en kolay atık malzemeler arasındadır. Bu şişeleri bütün olarak veya makas ile keserek birçok farklı tasarım oluşturabilirsiniz. Biraz hayal gücü ve el becerisi ile çöpe atılacak malzemeler yeniden kullanılabilir. Bu konuda size ilham verebilmek için yazımızda sizlerle pet şişeden kolay geri dönüşüm fikirleri paylaşıyoruz.

Pet Şişeden Kolay Geri Dönüşüm Fikirleri

Pet şişe ve sprey şişesi başlığı kullanarak çocuğunuza su tabancası yapabilirsiniz. Hatta bu şekilde birkaç tane tabanca yaparak ailecek su savaşının tadını çıkarabilirsiniz. Böyle bir aktivite çocukların çok hoşuna gidecektir. Su tabancası yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; pet şişe, sprey şişesi başlığı, silikon tabancası, pet şişeye delik açmak için sivri bir cisim.

Pet Şişeden Su Tabancası Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Su Tabancası Yapımı Resimli Anlatım

Malzemeler hazır ise ilk olarak pet şişenin alt kısmını delik açın. Sprey şişesi başlığının hortumunu bu deliğe yerleştirin ve etrafını silikon ile yapıştırın. Sprey başlığını da resimde gördüğünüz gibi şişenin alt kısmına yapıştırarak sabitleyin. Pet şişeyi su ile doldurarak su savaşı yapmaya başlayabilirsiniz.

Pet şişeden Anahtarlık

Bir plastik şişe ve ona uygun 2 tane kapak ile içine malzeme koyabileceğiniz sevimli bir anahtarlık yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; Pet şişe, 2 tane kapak, falçata, makas, anahtarlık halkası ve pense.

Pet Şişeden Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım

Şişenin ağız kısmını falçata yardımı ile kesin. Kenarlardaki fazlalıkları makas ile kesip düzeltin. Bu işlemi uygularken şişede bulunan plastik halkayı çıkarmayın. Bu halkaya anahtarlık halkasını geçirin ve pense ile kapatın. İçine takı, krem veya başka malzemeler koyabileceğiniz anahtarlık kullanıma hazır.

Pet şişe başlıklı bulaşık teli

Bulaşık teli kullanırken elinize tel batmasını önlemek için pet şişe kullanabilirsiniz. Kapaklı bir plastik şişe, falçata, makas ve bir parça ip bu konuda işinizi görecektir. Malzemeler hazır ise uygulamanın yapımına geçebilirsiniz.

Pet Şişe Başlıklı Bulaşık Teli Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişe Başlıklı Bulaşık Teli Yapımı Resimli Anlatım

İlk olarak şişenin ağız kısmını keserek çıkarın. Pet şişeden keseceğiniz parça içine bulaşık teli sığacak boyutta olmalıdır. Kestiğiniz bu parçanın çıkıntılarını makas ile keserek düzeltebilirsiniz. Şişenin kapağına içinden ip geçecek şekilde bir delik açın. Bunun için ucu sivri bir nesne kullanabilirsiniz. Kapak sert bir yapıda ise şişi ateşte kızdırarak deliği açabilirsiniz.

Bu şekilde aparatı hazırladıktan sonra bulaşık telinin içinden ipi geçirin ve sıkı bir şekilde düğüm atın. Pet şişenin kapağını açın ve bulaşık teline bağladığınız ipi buradan geçirin. Sonrasında ipin uçlarını şişenin kapağına açtığınız delikten geçirin, pet şişenin kapağını kapatın ve sıkıca düğüm yapın. İpin ucundaki fazlalığı makas ile kesin.

Kola kapakları ile bardak altlığı

Elinizde kola kapakları varsa bunları çöpe atmak yerine güzel bir bardak altlığına dönüştürebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler; 7 tane plastik kapak, pişirme kağıdı ve ütü. Pişirme kağıdının bir tarafına plastik kapakları çiçek oluşturacak şekilde yerleştirin. Pişirme kağıdının diğer yarısını bunları üzerine kapatın.

Kola Kapakları ile Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kapakları ile Bardak Altlığı Yapımı Resimli Anlatım

Ütüyü kapakların üzerine bastırın. Kapaklar eriyip düzleştikten sonra kağıdı kaldırmadan üzerine ağırlık koyun. Bir süre beklettikten sonra ağırlığı alın ve pişirme kağıdını açarak bardak altlığını çıkarın. Bu kolay yöntem ile plastik kapak kullanarak bardak altlığı ve nihale yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle plastik şişeleri değerlendirmek için uygulayabileceğiniz geri dönüşüm çalışmalarından örnekler paylaştık. Bunlardan istediğinizi deneyerek evde güzel bir çalışma yapabilirsiniz. Bu tür çalışmalar denemekten hoşlanıyorsanız, pet şişeden mini kap yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial