Pet Şişeden Kitap Ayracı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe geri dönüşüm çalışmalarında sıkça karşımıza çıkmaktadır. Çoğumuzun evinde atılmayı bekleyen boş pet şişe bulunmaktadır. Bunları atmak yerine değerlendirmek isterseniz size anlatacağımız kolay geri dönüşüm çalışmasını yapmayı deneyebilirsiniz. Pet şişe kullanarak kendi zevkinize göre yapacağınız kitap ayraçları farklı bir tasarım olarak dikkat çekecektir. Önerimiz dikkatinizi çektiyse pet şişeden kitap ayracı yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Kitap Ayracı Yapımı

Evde kolay kitap ayracı yapmak için kağıt, karton, keçe ve eva gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür malzemeler yerine özel bir tasarım yapmak isterseniz pet şişe kullanabilirsiniz. Gövde kısmı düz olan pet şişeleri size anlatacağımız gibi şekillendirerek harika kitap ayraçları yapabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada şeffaf pet şişe kullanılmıştır. Elinizde renkli pet şişelerden varsa bunları kullanarak renkli ayraçlar da yapabilirsiniz. Her iki şekilde de şık tasarımlara ortaya çıkacaktır. Sizin tek yapmanız gereken uygulama öncesinde nasıl bir kitap ayracı yapmak istediğinize karar vermek. Bundan sonrası oldukça kolay ve zevkli.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • Falçata
 • Makas
 • Kalem
 • İp

Bunların dışında kitap ayraçlarını yapmak için kalıp kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında gövdesi düz olan pet şişelerden kullanılmaktadır.

Pet Şişe ile Kitap Ayracı Nasıl Yapılır?

Kitap ayracını yapmaya başlamadan önce pet şişenin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarın. Şişeyi güzelce temizledikten sonra aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Kitap ayracı yapmak için pet şişenin gövdesi kullanılacağı için falçata yardımı ile alt ve üst kısımları keserek çıkarın.
 • Rulo şeklindeki parçanın kenarlarına elinizle bastırarak düzleşmesini sağladıktan sonra makas ile parçanın iki tarafını kesin. Bu şekilde çalışmayı daha rahat yapabilirsiniz.
 • Düzleştirdiğiniz parçaların üzerine çiçek, kalp, yıldız gibi figürler çizebilir ya da cetvel şeklinde klasik ayraçlardan yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.
 • Kalp ya da yıldız şeklinde bir kitap ayracı yapacaksanız şekli çizip makas ile kestikten sonra üzerine makas ile resimde gördüğünüz şekilde kesik yapın.
 • Kaldığınız sayfayı bu kesikten geçirerek ayracı kullanabilirsiniz.
Pet Şişeden Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Kitap Ayracı Yapımı Resimli Anlatım
 • İsterseniz iki tane figür yapıp bunlara delik açarak buradan ince bir kurdele veya ip geçirerek de ayraç yapabilirsiniz.
 • Yaptığınız ayraçların üzerine renkli kalemlerle yazı yazarak kişiye özel tasarım yapabilirsiniz.

Pet şişe ile kitap ayracı yapımı bu şekilde olup isterseniz yaptığınız ayracı boyayarak renklendirebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Yazımızda anlattığımız kolay yöntemi uygulayarak evde kendiniz ve sevdikleriniz için birbirinden şık kitap ayracı modelleri yapabilirsiniz. Farklı bir malzeme ile ayraç yapmak isterseniz, ataçtan kitap ayracı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial