Pet Şişeden Kavanoz Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Bu yazımızda sizlerle pet şişeden kavanoz nasıl yapılır? başlığı altında boş pet şişeleri değerlendirebileceğiniz kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Pet şişeleri değerlendirmek için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Geri dönüşüm kategorimizde pet şişeleri değerlendirmek için yapabileceğiniz birçok örnek çalışma bulunmaktadır. Bugün de sizlerle pet şişe ile kavanoz yapabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Siz de pet şişe ile kavanoz yapmak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Kavanoz Nasıl Yapılır?

Evde plastik bir kavanoz yapmak isterseniz bunun için pet şişe kullanabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey 2 tane aynı boyutta pet şişe. Pet şişelerden birisi kavanoz diğeri de kapak olacağı için şekil ve boyutlarının aynı olması gerekmektedir. Yapmak istediğiniz kavanozun boyutuna göre 1, 2 ya da 2,5 litrelik pet şişelerden kullanabilirsiniz. Pet şişe ile yapacağınız kavanozları bakliyat kabı ya da toka kutusu olarak kullanabileceğiniz gibi farklı şekillerde de değerlendirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz pet şişeden kavanoz yapımı için gerekli olan malzemelerin listesi aşağıda verilmiştir.

Pet Şişeden Kavanoz-1
Pet Şişeden Kavanoz-1

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane aynı şekil ve boyutta pet şişe
  • Falçata
  • Makas
  • Kalem

Bunların dışında süsleme yapmak için desenli bant da kullanabilirsiniz.

Pet Şişeden Kavanoz Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise ilk olarak pet şişelerin üzerindeki yapışkanlı etiketleri çıkarmakla işe başlayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından kavanoz yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak her iki pet şişeyi falçata yardımı ile ortadan ikiye kesin.
  • Bu parçalardan birisi kavanoz diğeri de kapak olacak. İlk parçayı olduğu gibi bırakın diğerini ise makas ile keserek diğer parçaya geçecek şekilde kapak yapın.

Bu şekilde kavanozu yaptıktan sonra daha şık görünmesi için ağız kısmına desenli bant yapıştırabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada kavanoz yapımı için 2 litrelik kola şişesi kullanılmış. Aynı uygulamayı su şişesi ile de yapabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişeden kavanoz yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Bu tarz kolay geri dönüşüm çalışmaları ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız pet şişeden dekoratif kutu yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişeden Kavanoz Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Kavanoz Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial