Pet Şişeden Bardak Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Kolay kesilebilmesi ve boyanabilmesi nedeni ile bu malzeme ile çok güzel tasarımlar yapılmaktadır. Sizlere bu konuda fikir verebilmek için yazımızda pet şişeden bardak yapımı konusunu ele alıyoruz. Evinizde değerlendirilmeyi bekleyen pet şişe varsa size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayarak bunu bardağa dönüştürebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemeleri ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Bardak Yapımı

Evde pet şişeden bardak yapmak isterseniz bunun için şeffaf ya da renkli şişeler kullanabilirsiniz. Yapacağınız bardağı dekoratif süs olarak kullanabilir, pikniğe gittiğinizde su ya da içecek içmek için kullanabilirsiniz. Yapacağınız bardağı dekor amaçlı kullanacaksanız üzerine desenli bant veya eva gibi malzemelerle süsleme yapabilirsiniz. İsterseniz pet şişe ile yaptığınız bardağı akrilik boya veya sprey boya ile renklendirebilirsiniz. Bu şekilde bardak mutfağınız için güzel bir dekor ürününe dönüşebilir.

Pet Şişeden Bardak
Pet Şişeden Bardak

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • Falçata
 • Makas
 • Kalem

Bunların dışında yapacağınız bardağın ağız kısmını düzleştirmek için törpü, zımpara ya da ütü kullanabilirsiniz.

Pet Şişeden Bardak Nasıl Yapılır?

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa süre içerisinde bardak yapabilirsiniz.

 • İlk olarak pet şişenin üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkarın. Yapışkan izini çıkarmak için şişeyi ılık deterjanlı su ile yıkayabilirsiniz.
 • Falçata yardımı ile pet şişeniz ağız kısmını keserek çıkarın.
 • Şişenin alt tarafından kalem ile bardağın boyutunu işaretleyin.
 • Kalem ile bu işaretten yukarı doğru bir şerit daha çizin. Bu şerit bardağın sapını oluşturacağı için çok kalın olmamalı.
Pet Şişeden Bardak Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Bardak Yapımı Resimli Anlatım
 • Üst tarafa da kalem ile 1 parmak genişliğinde bir şerit çizin.
 • Çizdiğiniz çizgilerin üzerinden makas ile geçerek dikkatli bir şekilde kesin.
 • Son olarak üst taraftaki yuvarlak parayı pet şişenin altından geçirin.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe ile bardak yapımı tamamlanmış oluyor. Bardağın ağız kısmını ütüye bastırarak ya da törpü yardımı ile düzeltebilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişeden bardak yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Pet şişe ile farklı bir geri dönüşüm çalışması yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişeden kavanoz yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial