Pet Şişe ve Eva ile Kumbara Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe ve eva ile kumbara yapımı okul öncesi çocukların keyif alarak yapacakları bir çalışmadır. Farklı boyutlardaki pet şişeler günümüzde birçok geri dönüşüm uygulamasında kullanılmaktadır. Bu şişelerin üzeri boyanarak ya da çeşitli malzemelerle kapanarak çok güzel dekoratif ürünler ve çocuklar için oyuncaklar yapılmaktadır. Kendin yap kategorimizde bu tür çalışmalardan birçok örnek bulabilirsiniz. Bugün bahsedeceğimiz pet şişe ile kumbara yapımı da bu çalışmalardan birisi olup, çocukların hoşuna gidecek bir uygulamadır. Çocuğunuzla birlikte pet şişeden domuz kumbara yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemeleri ve uygulamanın yapılışın aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişe ve Eva ile Kumbara Yapımı

Evde kolay kumbara yapımı denince akla ilk gelen uygulamalardan birisi de pet şişe ile kumbara yapımıdır. Plastik şişeler yapısı ve şekli nedeni ile kumbara yapımına uygun malzemeler arasındadır. Çoğu evin mutfağında boş pet şişe olabileceğinden, geri kalan malzemeleri de temin ederek çocuğunuza sevimli bir kumbara yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzda para biriktirme alışkanlığı kazanabilir.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • 8 tane aynı boyutta plastik kapak
 • İstediğiniz renkte eva
 • Oyuncak göz
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Uygulamanın yapımında 1, 2 ya da 2,5 litrelik pet şişelerden istediğinizi kullanabilirsiniz.

Pet Şişe ve Eva ile Nasıl Kumbara Yapılır?

Evde pet şişeden kumbara yapmak için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamak.

 • İlk olarak pet şişenin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarmakla işe başlayın.
 • Etiketi çıkardıktan sonra pet şişenin üzerine makas yardımı ile para geçecek büyüklükte bir delik açın.
 • Daha sonra evadan pet şişenin üzerini kaplayacak büyüklükte bir parça kesin. Bunu pet şişeye sarın ve yapışkan ile tutturun. Bunu yaparken evada şişenin üzerinde açtığınız deliğe denk gelecek yere de bir delik yapmayı unutmayın.
 • Şimdi sıra geldi diğer parçaları yapmaya.
 • Plastik kapakları iki tanesi üst üste olacak şekilde birbirine yapıştırın. Sonrasında bunları ayak olarak kumbaranın ön ve arka taraflarına yapıştırarak tutturun.
 • Plastik şişenin ağzındaki kapağı eva ile kaplayın. Üzerine de aynı renk eva yapıştırdıktan sonra siyah eva ya da siyah boya ile burun delikleri yapın.
 • Son olarak kalp şeklinde  kulak ve bir de küçük bir spiralden kuyruk yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Bu sevimli kumbara çocuğunuzun çok hoşuna gidebilir ve onu para biriktirmeye teşvik edebilir. Kumbara aynı zamanda odası için de güzel bir dekor ürünü işlevi görebilir. Aynı yöntemi uygulayarak domuz yerine başka hayvan figürleri de yapabilirsiniz. Bu uygulamayı eva yerine keçe ve karton ile de yapmanız mümkün. Evde pet şişeden kumbara yapımı hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda bazı görseller paylaşıyoruz. Aynı çalışmayı farklı malzemeler kullanarak yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, pet şişeden domuz kumbara yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Pet Şişe ve Eva ile Domuz Kumbara
Pet Şişe ve Eva ile Domuz Kumbara
Pet Şişe ve Eva ile Kumbara Yapımı
Pet Şişe ve Eva ile Kumbara Yapımı
Pet Şişe ve Eva ile Kumbara Yapımı-1
Pet Şişe ve Eva ile Kumbara Yapımı-1

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial