Pet Şişe Kapakları ile Çiçek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe kapaklarından çiçek yapımı sayesinde hem evdeki plastik şişe kapaklarını değerlendirebilir hem de çok güzel yapay çiçeklere sahip olabilirsiniz. Salon ya da oturma odasının dekorunu güzelleştirmek için yapay çiçek sıkça kullanılmaktadır. El becerinize ve hayal gücünüze güveniyorsanız siz de evde keçe, eva, kumaş, ip, renkli kağıt, fon kartonu ya da plastik malzemeler kullanarak dekoratif yapay çiçek yapabilirsiniz. Mutfakta atılmayı bekleyen plastik şişeler varsa bunların kapaklarını kullanarak sizinle paylaşacağımız örnek çalışmayı uygulayabilirsiniz.

Pet Şişe Kapaklarından Çiçek Yapımı

Evde pet şişe kapaklarından çiçek yapmak dışarıdan bakıldığında zor bir uygulama olarak görülse de aslında oldukça kolaydır. Farklı renklerdeki yuvarlak kapaklar falçata ile kesilerek çiçek şekli verildikten sonra bir sapa takılarak kısa sürede dekoratif çiçekler yapılabilir. Bu kapaklar renkli olduğu için ayrıca boyamanıza da gerek yoktur. Tek yapmanız gereken size bahsedeceğimiz adımları dikkatli bir şekilde uygulamak. 1 tane yapay çiçek yapmak için tek kapak kullanılmaktadır. Yapacağınız çiçek sayısı kadar pet şişe kapağı temin ettikten sonra uygulamayı yapmaya başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renklerde pet şişe kapakları
  • Falçata
  • Çöp şiş çubuğu
  • Uygun renkte ip
  • Yapıştırıcı

Uygulamanın yapımında kullanılacak olan ip ile çiçeğin sapı yapılacağı için elinizde varsa beyaz ya da yeşil renkte ip kullanabilirsiniz. Plastik kapaklardaki yazıları çıkarmak için aseton ve pamuk gibi ekstra malzemelere de ihtiyaç vardır.

Pet Şişe Kapaklarından Çiçek Nasıl Yapılır?

Pet şişe kapaklarının üzerinde yazılar bulunduğu için uygulama öncesinde bunları çıkarmanız gerekmektedir. Bir pamuk parçasına aseton döküp bununla ovalayarak yazıları kolaylıkla silebilirsiniz. Pet şişe kapağının yazısını sildikten sonra yapay çiçek yapımına başlayabilirsiniz.

  • Plastik şişe kapağını düz bir zemine iç tarafı size bakacak şekilde yerleştirin ve falçata yardımı ile kapağın kenarından içine doğru kesikler yapın. Bu kesikler açılarak çiçek yapılacağı için kesiklerin arasındaki boşlukları ona göre ayarlamalısınız.
  • Yaptığınız bu kesikler yardımı ile şişe kapağını elinizle dışa doğru açtırın. Bu şekilde çiçeği yaptıktan sonra sıra sapını hazırlamaya geldi.
  • Çöp şiş çubuğunu falçata ile istediğiniz boyutta kısaltın ve üzerine yapıştırıcı sürün. Daha sonra yapıştırıcının üzerine ipi sıkı bir şekilde sararak sapı yapın. Bu aşamada ip yerine yeşil bant ya da yeşil renkte ince bir kurdele de kullanabilirsiniz.
  • Son olarak çiçeğin arkasına silikon tabancası yardımı ile yapışkan sürün ve sapı dikkatli bir şekilde bastırarak tutturun.
  • Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe kapaklarından çiçek yapımı tamamdır.

Yapacağınız çiçeğin daha güzel görünmesi için isterseniz plastik kapağın içine küçük parlak bir taş, boncuk ya da pul gibi aksesuarlar da yapıştırabilirsiniz. İsterseniz yeşil keçe ya da eva ile çiçeklere yaprak da yapabilirsiniz. Vazoya koyacağınız bu plastik çiçekleri salon ya da oturma odanızın dekorunu güzelleştirmek için kullanabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, pet şişe kapağı ile çiçek yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Yapay çiçeği kağıt kullanarak yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kağıttan yapay çiçek yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Görsel kaynak: www.kadinhanem.com

Pet Şişe Kapağı ile Çiçek Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişe Kapağı ile Çiçek Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial