Pet Şişe Kapakları ile Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe kapakları ile kukla yapımı çok kolay bir geri dönüşüm uygulaması olduğu için bunu evde çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Farklı renkte kapaklar kullanarak yapacağınız kuklalar sevimli görünümleri ile çocuk odası için dekoratif süs olarak da kullanılabilir. Bu uygulama sayesinde pet şişe kapaklarını da değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Bu eğlenceli uygulamayı yapmak isterseniz gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişe Kapakları ile Kukla Yapımı

Okul öncesi kukla yapımı çalışmalarında genelde karton ve eva gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bunların dışında tuvalet kağıdı rulosu, karton tabak ve bardaklara da sevimli kuklalar yapılmaktadır. Bizim bugün size bahsedeceğimiz geri dönüşüm çalışmasında kukla yapımı için pet şişe kapakları ve ahşap çubuklar kullanılmış. Evde çocuğunuzla keyifli vakit geçirebileceğiniz kolay bir kendin yap çalışması yapmak isterseniz plastik kapaklarla sevimli kuklalar yapmayı deneyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane pet şişe kapağı
  •  4 tane çöp şiş çubuğu
  • 4 çift oynar göz
  • Yapıştırıcı
  • 4 tane minik ponpon
  • Ağız çizmek için kalem

Uygulamanın yapımında her türlü plastik kapak kullanılabilir. İsterseniz dışarıdan ponpon satın almak yerine evde kendiniz  küçük ponponlar yaparak onları kullanabilirsiniz. Plastik kapaklara delik açmak için sivri uçlu bir nesneye de ihtiyaç vardır.

Pet Şişe Kapakları ile Kukla Nasıl Yapılır?

Listede bulunan malzemeleri temin ettiyseniz sevimli kuklaları yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • İlk olarak plastik kapaklara delik açmakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için sivri uçlu bir nesne kullanabilirsiniz.
  • Kapakların alt ve üst tarafına delik açtıktan sonra bunlara çöp şişleri geçirin.
  • Sonraki aşamada plastik kapakların üzerine oynar gözleri yapıştırın.
  • En son çöp şişlerin ucuna ponponları geçirin ve kalem ile ağız çizerek uygulamayı tamamlayın.

Çocuğunuzla beraber bu uygulamayı yapacağınız zaman kapaklara delik açmayı ve çöp şişleri takma aşamalarını siz yapıp gerisini çocuğunuza bırakabilirsiniz. İsterseniz gözleri düğme ya da eva kullanarak da yapabilirsiniz. Bu şekilde anne, baba ve çocuk kuklalar yaparak bunları çocuğunuzla birlikte oynatarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda pet şişe kapakları ile kukla yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial