Pet Şişe Kapakları ile Düğme Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe kapakları ile düğme yapımı ilham verici bir geri dönüşüm uygulaması olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Pet şişeler gibi bunların plastik kapakları da farklı geri dönüşüm çalışmalarında kullanılmaktadır. Pet şişe kapakları ile yapabileceğiniz örnek çalışmaları sizlerle sık sık paylaşıyoruz. Bugün de sizlere bu plastik kapakları kullanarak düğme yapabileceğiniz güzel bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Evde ördüğünüz yelek ve ceketlerde kendi yaptığınız düğmeleri kullanmak isterseniz gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın resimli anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişe Kapakları ile Düğme Yapımı

Evde pet şişe kapağından düğme yapmak oldukça kolaydır. Pet şişelerin plastik kapakları kendinden renkli olduğu için bunları boyamaya gerek yoktur. Tek yapmanız gereken istediğiniz renkte plastik kapak temin etmek. Sonrasında bu kapakları makas ile keserek istediğiniz büyüklükte düğme yapabilirsiniz. Size bahsedeceğimiz kolay yöntemi uygulayarak büyük ve küçük çok güzel düğmeler yapabilirsiniz.

Pet Şişe Kapakları ile Düğme Yapımı-1
Pet Şişe Kapakları ile Düğme Yapımı-1

Uygulamayı tamamladıktan sonra yaptığınız düğmeyi istediğiniz yere dikerek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yeşil bir plastik kapak kullanarak yaptığımız düğmeyi bir tişörte diktik. Düğme kolay bir şekilde ilikten geçti ve aşağıda gördüğünüz gibi normal bir düğmeye benzedi.

Pet Şişe Kapakları ile Düğme Yapımı-2
Pet Şişe Kapakları ile Düğme Yapımı-2

Gerekli Malzemeler

  • Yapacağınız düğme sayısı kadar pet şişe kapağı
  • Makas
  • Zımpara
  • Kalem
  • Delik açmak için sivri bir nesne

Uygulamanın yapımında her türlü plastik kapak kullanılabilir. Su şişelerinin kapağı daha yumuşak olduğu için kesmesi daha kolaydır.

Pet Şişe Kapağı ile Düğme Nasıl Yapılır?

Plastik kapaklar ve diğer malzemeler hazır ise düğme yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak makas yardımı ile plastik kapağın kenarlarını güzelce kesin. Yapacağınız düğmenin büyük ve kalın olmasını istiyorsanız kapağın iç kısmını kesmeyin
  • Küçük bir düğme yapacaksanız kapağın ortasına istediğiniz boyutta bir yuvarlak çizerek bunu makas ile kesin.
  • Bu şekilde düğmeleri hazırladıktan sonra bunların kenarını zımparalayarak düzeltin.
  • Son olarak sivri bir nesne yardımı ile düğmelere küçük delikler açın.

Tüm bu aşamalardan sonra plastik kapaktan düğme yapımı tamamlanmış oluyor. Bunu istediğiniz kıyafete dikerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu pratik yöntem sayesinde evde istediğiniz renk ve boyutta düğmeleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda pet şişe kapakları ile düğme yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Pet şişe kapaklarını kullanarak sevimli anahtarlıklar yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız plastik kapaklarla anahtarlık yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Şişe Kapakları ile Düğme Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişe Kapakları ile Düğme Yapımı Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial