Pet Şişe Kapakları ile Bardak Altlığı Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe kapakları ile bardak altlığı yapımı kolay uygulanan bir geri dönüşüm çalışması olduğu için ilginizi çekebilir. Evde biriktirdiğiniz pet şişe kapakları varsa bunları bardak altlığı yaparak değerlendirebilirsiniz. Kapaklarla yapacağınız bu bardak altlığı hem şık hem de kullanışlı olacaktır. Kendi yaptığınız tasarımları kullanmaktan hoşlanıyorsanız bu uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. Pet şişe kapakları ile bardak altlığı yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişe Kapakları ile Bardak Altlığı Yapımı

Evde bardak altlığı yapmak için pet şişe kapaklarını kullanabilirsiniz. Bu kapakları ütü ile düzleştirerek çok güzel bardak altlıkları yapabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta bu kapakların aynı boyutta olmasıdır. Ütüyü doğrudan kapağa bastırmanız halinde kapak ütüye yapışacağı için kapakları pişirme kağıdının arasına koymanız gerekmektedir. Bu şekilde kapaklar ütüye yapışmadan ısının etkisi ile düzleşerek istediğiniz şekle gelecektir. Bu kolay geri dönüşüm uygulaması sayesinde elinizdeki pet şişe kapaklarını değerlendirirken güzel bir bardak altlığına sahip olabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 7 tane pet şişe kapağı
  • Aseton
  • Bir parça pamuk
  • Pişirme kağıdı
  • Ütü

Bardak altlığı süslemesi yapmak için pul ya da istediğiniz renkte akrilik boya kullanabilirsiniz. İsterseniz oje ile de bardak altlığını boyayabilirsiniz. Güzel bir tasarım olması için pet şişe kapaklarından birisini farklı renkte tercih edebilirsiniz. Bu şekilde çiçek şekli daha belirgin olacaktır. İsterseniz farklı renklerde pet şişe kapağı kullanarak rengarenk bir bardak altlığı da yapmanız mümkün. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Pet Şişe Kapakları ile Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Uygulamanın yapımına başlamadan önce kapakların üzerindeki baskı yazıları çıkarabilirsiniz. Bunun için bir parça pamuk ya da temiz bir beze biraz aseton dökerek hafifçe ovalamak yeterli. Tüm kapaklardaki yazıyı bu şekilde çıkardıktan sonra bardak altlığı yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Pişirme kağıdını düz bir zemine serin. Farklı renkte olan pet şişe kapağını kağıdın üzerine yerleştirin ve bunun etrafına diğer 6 tane kapağı çiçek şekline gelecek şekilde koyun.
  • Sonrasında pişirme kağıdını bunların üzerine örtün. Bu şekilde kapakların alt ve üst tarafında pişirme kağıdı olacak.
  • Ütüyü yüksek ayarda çalıştırın ve pişirme kağıdının üzerine bastırın.
  • Bu şekilde kapaklar düzleşene kadar ütüyü bastırın ve sonrasında biraz soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra üzerindeki pişirme kağıdını kaldırın.

Tüm bu aşamalardan sonra bardak altlığı yapımı tamamdır. Bunu orjinal hali ile kullanabileceğiniz gibi isterseniz pul ya da boya ile süsleme de yapabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm uygulamasını yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda pet şişe kapakları ile bardak altlığı yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Elinizde değerlendirilmeyi bekleyen dondurma çubukları varsa daha önce paylaştığımız dondurma çubukları ile bardak altlığı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=5r6NoKquKuU

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial