Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe kapağı ile kukla yapımı çocukların evde keyif alarak yapacağı bir çalışmadır. Çocuklar kukla sevdikleri için okul öncesi etkinliklerde kukla yapımı sıkça yer almaktadır. Biz de bugün sizlerle pet şişe kapakları ile kukla yapabileceğiniz kolay bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Evde biriktirdiğiniz pet şişe kapakları varsa bunları kukla yaparak değerlendirebilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı

Evde basit malzemeler kullanarak sevimli kuklalar yapmak isterseniz pet şişe kapaklarını kullanabilirsiniz. Bu kolay çalışma sayesinde çocuğunuz da evde sıkılmadan vakit geçirecektir. Pet şişe kapaklarına ağız ve göz yapıp bunlara çubuk geçirerek kuklaları yapabilirsiniz. Farklı renkte kapak ve minik ponponlar kullanarak değişik kuklalar yapmanız mümkün. İsterseniz kuklalara oynar göz yerine eva ya da kağıt ile de göz yapabilirsiniz. Evde artık ipler varsa bunlarla kuklalara saç yaparak daha sevimli görünmelerini sağlayabilirsiniz. Önerimiz ilginizi çektiyse pet şişe kapağından kukla yapmak için verdiğimiz malzeme listesine göz atabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz sayıda pet şişe kapağı
  • Çöp şiş çubuğu
  • Oynar göz
  • Yapıştırıcı
  • Ağız çizmek kalem
  • Küçük ponponlar
Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı Malzemeler
Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı Malzemeler

Uygulamanın yapımında farklı renk ve boyutta pet şişe kapağı kullanarak çok güzel kuklalar yapabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Kukla Nasıl Yapılır?

Malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları uygulayarak kısa sürede sevimli kuklalar yapabilirsiniz. Kullanacağınız pet şişe kapaklarının üzerinde siyah yazılar varsa bunları pamuk ve aseton ile çıkarabilirsiniz.

Pet şişe kapağının kenarına sivri bir nesne yardımı ile karşılıklı olacak şekilde 2 tane delik açın. Açtığınız bu deliklerden çöp şiş çubuğunu geçirin.

Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı-1
Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı-1

Çöp şiş çubuğunun sivri yeri üstteki delikten çıkmalı.

Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı-2
Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı-2

Bu şekilde kuklayı yaptıktan sonra yapıştırıcı ile oynar gözleri yerine tutturun. Kalem ile ağız çizin ve çöp şiş çubuğunun sivri yerine küçük bir ponpon geçirin.

Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı-3
Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı-3

Tüm bu aşamalrdan sonra pet şişe kapağından kukla yapımı tamamlanmış oluyor. Diğer kapaklara da aynı yöntemi uyguladıktan sonra kuklalar gösteri yapmaya hazırdır.

Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı-4
Pet Şişe Kapağı ile Kukla Yapımı-4

Bu kolay okul öncesi etkinliği denemek isteyenler için yukarıda pet şişe kapağından kukla yapımı resimli anlatım paylaştık. Hayal gücünüzü ve elinizdeki malzemeleri kullanarak siz de böyle sevimli kuklalar yapabilirsiniz. Okul öncesi çocukların kolay kukla yapabileceği başka bir örnek çalışma incelemek isterseniz daha önce paylaştığımız tuvalet kağıdı rulosu ile civciv kukla yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial