Pet Şişe ile Tuzluk Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe ile tuzluk yapımı evde keyif alarak uygulayabileceğiniz bir geri dönüşüm çalışmasıdır. Çoğumuzun mutfağında atılmayı bekleyen pet şişeler bulunmaktadır. Bu şişeleri ve kapaklarını farklı şekillerde değerlendirmek mümkündür. Pet şişelerin tamamı ya da bir kısmı kullanılarak çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. Plastik şişe kapakları da tek tek ya da çok sayıda kullanılarak dikkat çekici tasarımlar yapılabilir. Bugün size bahsedeceğimiz uygulamada pet şişenin ağız kısmı ve kapağı kullanılmaktadır. Pikniğe giderken kullanmak için plastik bir tuzluk yapmak isterseniz bunun için gerekli olan malzemelerin listesini ve uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişe ile Tuzluk Yapımı

Evde pet şişeden tuzluk yaparak hem keyifli vakit geçirebilir hem de pet şişelerle kapaklarını değerlendirebilirsiniz. Pet şişenin ağız kısmını ve kapağını aldıktan sonra geriye kalan parçayı da kalemlik ya da vazo yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu konuda ilham almaya ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız su şişesinden kalemlik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm uygulaması sayesinde evde tuz ve diğer baharatları koyabileceğiniz küçük kaplar yapabilirsiniz.

Pet Şişeden Tuzluk
Pet Şişeden Tuzluk

Gerekli Malzemeler

  • Küçük bir pet şişe ( kapaklı olması gerekiyor)
  • Bu pet şişenin kapağından biraz daha büyük bir kapak
  • Falçata
  • Makas
  • Silikon tabancası
  • Tuzluğun kapağına delik açmak için sivri bir nesne

Biz uygulamanın yapımında 1 küçük kapaklı pet şişe ve 5 litrelik pet şişe kapağı kullandık. Siz de bu şekilde pet şişenin ağız kısmına uygun büyüklükte plastik kapak temin etmelisiniz.

Pet Şişe ile Tuzluk Nasıl Yapılır?

Pet şişe ile tuzluk yapımına başlamadan önce şişenin üzerindeki yapışkanlı etiketi çıkarıp şişeyi güzelce temizleyin. Plastik şişe kapağının üzerindeki yazıları da aseton ile çıkardıktan sonra tuzluk yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak pet şişenin kapak kısmını falçata yardımı ile keserek çıkarın.
  • Kestiğiniz pet şişenin kapak kısmını büyük olan plastik kapağa ölçerek bunun fazlalık kısmını makas ile kesin.
  • Bu şekilde pet şişe kapağını tuzluk boyutuna getirdikten sonra pet şişenin kendi kapağına sivri bir nesne ile tuzun akabileceği genişlikte delikler açın ve bunu tuzluğa takın.
  • Tuzluğun alt kısmına da diğer büyük kapağı silikon tabancası yardımı ile güzelce yapıştırarak tutturun.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe ile tuzluk yapımı tamamlanmış oluyor. İçine tuz koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha şık bir tuzluk yapmak isterseniz bunun üzerini boyayabilir ya da desenli bant ile şerit yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu çalışmayı evde yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda pet şişeden tuzluk resimli anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Pet Şişeden Tuzluk Resimli Anlatım
Pet Şişeden Tuzluk Resimli Anlatım

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial