Pet Şişe ile Kelebek Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet şişe ile kelebek yapımı evde keyif alarak yapabileceğiniz bir geri dönüşüm uygulamasıdır. Evde dekoratif süs yapımında sıkça kullanılmaktadır. Bu şişelerden kalemlik, sabunluk, dekoratif kase ve vazo gibi dekor ürünlerinin yanı sıra çiçek ve kelebek gibi süsler de yapılmaktadır. Geri dönüşüm kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Bugün sizlerle bu çalışmalardan birisi olan pet şişe ile kelebek yapımını paylaşıyoruz. Mutfakta atılmayı bekleyen pet şişe varsa bunu dekoratif kelebek yaparak değerlendirebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişe ile Kelebek Yapımı

Evde dekoratif kelebek yapımı için çoğunlukla renkli kağıt, fon kartonu, eva ve keçe gibi malzemeler kullanılmaktadır. Biz bugün sizlerle bunlardan farklı bir malzeme ile kelebek yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Pet şişelerin düz kısımlarını bir kalıp yardımı ile keserek güzel bir kelebek yapabilirsiniz. Biraz dikkat ve çaba ile ortaya çok güzel bir tasarım çıkacaktır. Yapacağınız kelebeği perde süsü, magnet ya da farklı süslemeler için kullanabilirsiniz. Evde pet şişelerin alt ya da üst kısımlarını kullanarak yaptığınız çalışmalardan artan düz kısımları bu uygulamayı yaparak değerlendirebilirsiniz.

Pet Şişe ile Kelebek
Pet Şişe ile Kelebek

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet şişe
 • Falçata
 • Makas
 • Kalem
 • İstediğiniz boyutta kelebek kalıbı
 • Süsleme yapmak için pul ya da eva ve yapıştırıcı da gerekmektedir.

Pet Şişe ile Kelebek Nasıl Yapılır?

Pet şişe ve diğer malzemeler hazır ise dekoratif kelebek yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • Kelebek yapmak için pet şişenin düz kısmını kullanmak gerekiyor. Bunun için şişenin alt ve üst tarafını falçata yardımı ile keserek çıkarın. Bu kısımları değerlendirmek isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe ile çiçek kase yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Elinizdeki düz parçanın üzerine kalıbı yerleştirin ve kalem ile etrafından geçerek kelebeği çizin.
 • Sonrasında etrafından makas ile geçerek dikkatli bir şekilde kesin.
 • Pet şişe ile yaptığınız kelebeği ortadan ikiye katlayın ve elinizle bastırarak iz çıkmasını sağlayın.
 • Son olarak kelebeğin ortasına uzun, ince bir eva parçası keserek yapıştırdıktan sonra pul ya da küçük eva parçaları ile kanatlara süsleme yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişe ile dekoratif süs yapımı tamamdır. Bunu istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. İsterseniz kanatlara eva ya da pul ile süsleme yapmak yerine kelebeği boyayabilirsiniz. Boyama yapmak için dilediğiniz renkte akrilik ya da sprey boya kullanabilirsiniz. Evde bu kolaya geri dönüşüm çalışmasını yapmak isteyenler için aşağıda pet şişe ile kelebek yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Pet şişe ile farklı bir geri dönüşüm çalışması yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişe ile peçete halkası yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: Bak Yap Tv

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial