Pet Şişe ile Kapaklı Kalemlik Nasıl Yapılır
Sosyal medyada paylaş

Çoğumuzun evinde atılmayı bekleyen boş pet şişe bulunmaktadır. Bunları atmak yerine farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilmek için yazımızda pet şişe ile kapaklı kalemlik yapımı başlığı altında kolay bir geri dönüşüm çalışması paylaşıyoruz. Evde boş pet şişe varsa size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayarak güzel bir kalemlik yapabilirsiniz.

Pet Şişe ile Kapaklı Kalemlik Nasıl Yapılır?

Evde pet şişeden kalemlik yapmak için farklı yöntemler uygulanabilir. Bir pet şişenin üst kısmını falçata ile keserek çıkarıp geri kalan parçayı kalemlik olarak kullanabilirsiniz. Daha şık bir görünüm elde etmek için pet şişeyi akrilik boya veya sprey boya ile istediğiniz renge boyayabilirsiniz. İsterseniz bunun yerine üzerine sevimli çıkartmalar yapıştırabilir, eva ya da keçe gibi malzemeler ile süsleme yapabilirsiniz. Pet şişeyi boyamakla uğraşmak istemezseniz sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada olduğu gibi desenli bant ile süsleme yapabilirsiniz. Sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada pet şişenin tamamı kullanılarak kapaklı bir kalemlik yapılmış.

Pet Şişeden Kapaklı Kalemlik Yapımı
Pet Şişeden Kapaklı Kalemlik Yapım

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 litrelik su şişesi
  • Makas

Süsleme yapmak için arkası yapışkanlı eva ya da desenli bant kullanabilirsiniz

Pet Şişe ile Kalemlik Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise kapaklı kalemlik yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz. Uygulama öncesinde pet şişenin üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkararak temizleyin.

  • İlk olarak falçata yardımı ile pet şişenin alt kısmını keserek çıkarın.
  • Bu kısım kalemlik olacak. Geriye kalan alt kısmın çıkıntı yerlerini makas ile keserek bunu alt taraftaki parçaya geçecek şekilde kesin.
Pet Şişeden Kapaklı Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Kapaklı Kalemlik Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde kalemliği ve kapağı yaptıktan sonra isterseniz boyayabilir ya da üzerine süsleme yapabilirsiniz.

Kalemliğin üzerine desenli bantları şeritler halinde yapıştırıp, küçük bir sticker ile süsleme yapabilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde evde kısa sürede güzel bir kalemlik yapabilirsiniz. İsterseniz uygulamanın yapımında küçük pet şişe de kullanabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda pet şişeden kalemlik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin. Pet şişeden kalemlik yapmak için farklı bir yöntem uygulamak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişeden kalemlik yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial