Pet Bardaktan Baykuş Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Pet bardaktan baykuş yapımı çocukların zorlanmadan yapabileceği bir el işi çalışmasıdır. Okul öncesi etkinliklerde baykuş figürü sıkça yer almaktadır. Baykuş çizimi ve boyamanın yanı sıra çeşitli malzemeler kullanılarak da baykuş yapılmaktadır. Tuvalet kağıdı rulosu ve kağıt tabak kullanılarak da kolay bir şekilde baykuş yapılmaktadır. Okul öncesi kategorimizde bu tür çalışmalardan örnekler bulabilirsiniz. Küçük çocuğunuz varsa onunla birlikte pet bardaktan baykuş yapmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun el becerilerinin ve hayal gücünün gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Pet Bardaktan Baykuş Yapımı

Çocuklar boyama yapmak kadar kesme ve yapıştırma çalışmalarına da ilgi duymaktadır. Rengarenk kağıt ve kartonları kesmek ve bunları yapıştırarak çiçek, kalp ve hayvan figürleri yapmak onlara keyif verebilir. Bugün size bahsedeceğimiz çalışmada pet bardak ve fon kağıdı kullanılarak sevimli bir baykuş yapılıyor. Pet bardak baykuşun gövdesini oluştururken diğer parçalar da fon kartonu ile yapılarak yerlerine yapıştırılıyor. Pet bardaktan baykuş yapımı için gerekli malzemeleri ve uygulamanın detaylarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane pet bardak
 • Kahverengi, pembe, siyah ve sarı fon kartonu
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Uygulamanın yapımında isterseniz fon kartonu yerine keçe ya da eva da kullanabilirsiniz.

Pet Bardaktan Baykuş Nasıl Yapılır?

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada baykuşun gövdesi için düz beyaz pet bardak kullanılmış. Siz isterseniz renkli pet bardaklardan da kullanabilirsiniz. Malzemeler hazır ise baykuş yapımına geçebilirsiniz.

 • İlk olarak kahverengi fon kartonuna gözlük şeklinde uygun büyüklükte bir parça çizin. Bunu yaparken üst köşelerden sivri parçalar çıkarın.
 • Siyah fon kartonuna 2 tane daire çizin. Pembe kartondan da siyahtan biraz daha küçük 2 tane daire yapın. Tekrar iki tane minik siyah daire ve 2 tane de kahverengi yarım daire yapın.
 • Bu parçalar baykuşun gözleri için kullanılacak. Gözlük şeklinde yaptığınız parçanın üzerine siyah ve pembe daireleri yapıştırın. Bunların ortasına da küçük siyah ve yarım kahverengi parçaları yapıştırarak gözleri yapın.. İsterseniz bunun yerine oyuncak göz kullanabilirsiniz.
 • Gözü pet bardağın üst tarafına yapıştırarak tutturduktan sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.
 • Sarı fon kartonuna minik bir gaga çizin. Pembe fon kartonuna da 2 tane küçük kanat çizin. Bu parçaları makas ile kestikten sonra yerlerine yapıştırın.
 • Tüm bu aşamalardan sonra pet bardaktan baykuş yapımı tamamlanmış oluyor.

Bu kolay uygulama sayesinde çocuklar evde çok güzel baykuşlar yapabilirler. Kendi yaptıkları baykuşla oynamak ya da bunu odasında dekoratif süs olarak kullanmak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir. Bu kolay el işi çalışmasını denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda, pet bardak ve kartondan baykuş yapımı hakkında örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Baykuşu pet bardak yerine kağıt tabak ile yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, kağıt tabak ve eva ile baykuş yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pet Bardaktan Baykuş Yapımı
Pet Bardaktan Baykuş Yapımı

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial