Penye İp ile Bileklik Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Penye ip ile bileklik yapımı başlığı altında evde kolay bileklik yapabileceğiniz bir örnek çalışma paylaşıyoruz. Bileklik hem bayanların hem de erkeklerin severek kullandığı bir aksesuardır. İp ya da farklı malzemeler kullanılarak yapılan birçok bileklik çeşidi bulunmaktadır. Biz bugün sizlerle penye ipten bileklik yapımını paylaşıyoruz. Şık görünümlü ve kullanımı rahat bir bileklik yapmak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Penye İp ile Bileklik Yapımı

Penye ip yumuşak ve esnek yapısı nedeni ile bileklik yapımı için uygun bir malzemedir. Evde kendiniz ya da sevdikleriniz için güzel bir bileklik yapmak isterseniz size bahsedeceğimiz yöntemi uygulayabilirsiniz. Size az sonra anlatacağımız penye bileklik modeli hem bayan hem de erkekler için yapılabilir. Tek yapmanız gereken istediğiniz renkte penye ip temin etmek ve size anlatacağımız adımları uygulamak. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan penye ipten bileklik yapımına geçelim.

Penye İp ile Bileklik Yapımı-1
Penye İp ile Bileklik Yapımı-1

Gerekli Malzemeler

 • 50 cm uzunluğunda bir ip
 • 150 cm uzunluğunda ikinci ip
 • Makas
 • Bant

Penye İp ile Bileklik Nasıl Yapılır?

Penye ip ile şık bir bileklik yapmak için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamak. Kolay gelsin.

 • Penye ip ile bileklik yapmak için ilk olarak kısa ipi ortasından ikiye katlayın. Katlama yerinden küçük bir yuvarlak ayarlayıp uzun ipi düğümleyin. Bu yukarıda bıraktığınız kısım bilekliğin ilik kısmı olacak.
 • Bağladığınız yerden sıkıca düz bir zemin üzerine bilekliği yapıştırın.
 • Kısa iki ipi hafifçe çekip onları da aşağıdan bantlayın.
 • Uzun ip ile bilekliği örmeye başlayın.
 • İpi ilk olarak sağ ya da sol tarafa geçirin, yön fark etmez. Uzun ipin bulunduğu kısımdaki kısa ipin üzerinden uzun ipi geçirin.
 • İki ipin ortasından geçirdiğiniz uzun ipi diğer taraftaki kısa ipin altından geçirerek karşıya ulaştırın. İpi geçirdikten sonra sıkın.
 • Bu aşamada sıkmayı her bir ipi karşıya geçirdiğinizde aynı şekilde yapmaya özen gösterin. Bu sayede bileklik daha güzel olacaktır.
 • Aynı işlemi tekrar ederek bilekliği bitirin. Bileklik örmeyi bitirdikten sonra ipleri birbirine düğümleyin.

İsterseniz bu şekilde bir adet ipi kesip iki ipin ucunu biraz uzun bırakarak ilik yerinden geçirip bağlama yöntemi ile bilekliği takabilirsiniz. İsterseniz de ikinci yöntem olarak bileklik ucuna bir kaç kere düğüm atarak büyük bir düğüm yumağı oluşturun. Bu düğüm yumağını ilik içinden geçirerek bilekliği takabilirsiniz. Eğer penye ip ile yapılan bileklik kalın gelirse daha ince yapılı iplerle de aynı modeli deneyebilirsiniz. Bu kolay çalışmayı denemek isteyenler için aşağıda penye ipten bileklik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Evde ip ile şık bileklikler yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız ipten bileklik modelleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.kadinhanem.com

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial