Patlıcanın Acılığı Nasıl Giderilir?

Patlıcanın Acılığı Nasıl Giderilir
Sosyal medyada paylaş

Patlıcan yemeği Türk mutfağında sıkça yapılmaktadır. Bazen özenerek yaptığımız patlıcan yemeği acı olduğu için ne yazık ki çöpe gitmektedir. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız yemeği pişirmeden önce küçük bir ön hazırlık yapmanız gerekmektedir. Size bu konuda yardımcı olmak için yazımızda, patlıcanın acılığı nasıl giderilir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Patlıcanın Acılığı Nasıl Giderilir?

Sevilen bir sebze olan patlıcanın kızartması, sulu yemeği ve közlemesi yapılmaktadır. Pişirmesi kolay olmasına rağmen acı patlıcan sorunu sıkça yaşanmaktadır. Böyle bir sorun yaşamamak için tedbirli davranarak tuzlu su uygulayabilirsiniz. Bu eskiden beri uygulanan ve etkili olan yöntem için yemeği pişirmeden önce 20 dakika ayırmanız gerekmektedir. Uygulamayı yapmak için derin bir kabı su ile doldurun ve içine biraz da tuz ilave edin. Pişireceğiniz patlıcanı güzelce yıkayarak kabuğunu soyun. Daha sonra patlıcanı bıçak ile yemeklik veya kızartmalık olarak doğradıktan sonra hazırladığınız tuzlu suyun içine koyun. Tüm yapmanız gereken işte bu kadar basit.

Patlıcanın Acılığı Nasıl Giderilir-1
Patlıcanın Acılığı Nasıl Giderilir-1

Bu şekilde 20 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda patlıcanın içinde bulunduğu suyun siyahımsı bir renk aldığını görebilirsiniz. Bu siyah su patlıcanın acı suyu olmaktadır. Patlıcanı bir süzgece alıp acı suyunu süzerek çeşmenin altına tutun. Daha sonra patlıcanları kağıt havlu yardımı ile kutulayarak yemeğin yapımına geçebilirsiniz. Evde patlıcan kızartması ya da suku yemeğini yapacağınız zaman size bahsettiğimiz tuzlu su yöntemini uygulayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle patlıcanın acılığını gidermek için uygulayabileceğiniz en kolay ve etkili yöntemi paylaştık. Yemeği pişirmeden önce bu kolay uygulamayı yaparak pişirdiğiniz yemeği sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile yiyebilirsiniz. Evde kışın tüketmek için patlıcan kurutmak isterseniz bu konudaki pratik bilgiler için daha önce paylaştığımız patlıcan nasıl kurutulur yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial