Patates Nasıl Haşlanır?

Patates Nasıl Haşlanır
Sosyal medyada paylaş

Patates nasıl haşlanır? sorusunun cevabı olabilecek bazı pratik bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Patates haşlaması sade tüketilebildiği gibi patates salatası, püre ve hamur işlerinin içine koymak için de kullanılır. Mutfaklarımızın sevilen gıdalarından olan patatesin en sağlıklı pişirme yöntemi haşlama olmaktadır. Patates haşlarken arada bunlardan bazılarının çiğ kalması ya da haşlanan patatesin dağılması gibi çeşitli sorunlarla karşılaşabiliriz. Doğru tekniği kullanmazsak hem patates geç haşlanır hem de lezzetini yitirebilir. Patatesi kısa sürede ve lezzetini yitirmeden haşlamak isterseniz vereceğimiz püf noktaları işinize yarayabilir.

Patates Haşlaması Nasıl Yapılır?

Patates haşlaması, patateslerin bir süre suda kaynaması ile yapılır. Bu iş için tencere ya da düdüklü kullanılabilir. Düdüklüde daha kısa sürede haşlanacağı için aceleniz varsa düdüklüde patates haşlaması yapabilirsiniz. Patates tencerede yaklaşık 40 dakika içerisinde haşlanır. Düdüklüde ise bu süre ortalama 25 dakikadır. Tabi ki bu süreler patateslerin boyutuna göre değişebilir. Büyük patateslerin daha geç sürede pişeceği unutulmamalıdır. Patates haşlaması yapmadan önce bunların kabuklarını soyabilir ya da kabuklarını soymadan da haşlayabilirsiniz. Patatesi kabuklarını soymadan haşlayacağınız zaman bunları tencereye almadan önce kabuklarını çok iyi yıkamanız gerekmektedir. Sonrasında patatesleri tencerenin içine alın ve üzerini geçecek kadar su ilave ettikten sonra orta ateşte kaynatmaya başlayın. Patatesin suyu kaynadıktan sonra ocağın altını biraz kısın ve tencerenin kapağını kapatarak haşlamaya devam edin. Patatesleri ocağın üzerinden almadan önce bir çatal yardımı ile haşlanıp haşlanmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Haşladığınız patateslerin biraz ılımasını bekledikten sonra bunları soyarak servis yapabilirsiniz. Patates haşlamasının sıcakken çok lezzetli olduğunu unutmayın.

Patates Haşlamanın Püf Noktaları

  • Haşlamak için küçük boy patatesleri tercih etmelisiniz. Küçük patatesler daha kısa sürede haşlanır. Eğer patatesler büyükse bunları bıçak ile birkaç parçaya bölebilirsiniz.
  • Patates haşlamak için tencere ya da düdüklü kullanabilirsiniz.
  • Patateslerin daha kolay pişmesi için bunları yıkadıktan sonra kabuklarına birkaç tane çizik atabilirsiniz. Bu şekilde sıcaklık patateslerin içlerine daha iyi işleyecektir.
  • Patatesin haşlama suyuna biraz tuz ve birkaç damla sirke damlatabilirsiniz. Bu şekilde haşlanmış patates lezzetli olmasının yanı sıra daha sarı bir görünüm alır ve kabukları da kolay soyulur.
  • Patatesleri kabuklarını soyduktan sonra da haşlayabilirsiniz fakat kabukları ile haşlanan patates daha sağlıklı olduğu için kabuklu olarak haşlamanızı tavsiye ediyoruz.

Patates haşlamanın püf noktaları sayesinde artık sizde patates haşlamasını kısa sürede ve lezzetli bir şekilde yapabilirsiniz. Haşladığınız patatesleri saklamak isterseniz bunları buzdolabı poşeti ya da ağzı kapaklı saklama kaplarına koyabilirsiniz. Bu şekilde haşlanmış patatesleri 2 gün buzdolabında muhafaza etmeniz mümkün.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial