Patates Kaç Dakika Haşlanır?

Patates Kaç Dakikada Haşlanır
Sosyal medyada paylaş

Patates kaç dakikada haşlanır? sorusunun cevabını öğrenerek siz de bu sebzeyi lezzetini ve vitaminini kaybetmeden haşlayabilirsiniz. Patates haşlaması tek başına tüketilebildiği gibi salata ve meze yapımında da kullanılmaktadır. Börek ve hamur işlerinde iç harcı olarak da sıklıkla tercih edilmektedir. Patates çoğu sebzeye oranla daha geç haşlanmaktadır. Patates haşlamak için doğru yöntem uygulanırsa bu süre bu süreyi kısaltmak mümkündür.

Patates Kaç Dakikada Haşlanır?

Patatesin haşlanma süresi kullanılacak olan patateslerin boyutuna ve uygulanan yönteme göre farklılık gösterebilir. Büyük olan patatesler küçüklere oranla daha geç yumuşayacağı için bunların pişmesi uzun sürecektir. Bu nedenle haşlama yapmak için küçük patatesleri almanız gerekmektedir. Patates haşlaması yapmak için tencere ya da düdüklü kullanılabilir. Tencere kullanıldığı zaman patatesin haşlanma süresi 30 dakika ile 40 dakika arasında değişmektedir. Patates düdüklüde pişirildiği zaman bu süre daha kısa olmaktadır. Patatesi haşlanma süresini kısaltmak isterseniz bunları bütün olarak değil iri parçalar halinde doğrayarak haşlayabilirsiniz.

Patates Tencerede Kaç Dakikada Haşlanır?

Patates haşlamak için en sık kullanılan yöntemlerden birisi tencere kullanmaktır. Bunu ilk kez deneyecek olanlar, patates tencerede kaç dakikada haşlanır? diye merak edebilirler. Haşlama yapmak için patatesleri bütün olarak kullanırsanız bunların yumuşamaları 30 ile 25 dakika arasında değişebilir. Patatesler büyük ise bu sürenin biraz daha uzayacağı unutulmamalıdır. Patateslerin kabuğunu soyup bunları bıçak ile iri parçalar halinde doğramanız halinde ise haşlanma süresi 15 dakikaya kadar inebilir.

Patates Düdüklüde Kaç Dakikada Haşlanır?

Patates haşlamasını börek içi ya da püre yapmak için kullanacaksanız düdüklüde haşlama yöntemini tercih edebilirsiniz. Patateslerin kabuklarını soyduktan sonra bunları bıçak ile doğrayıp düdüklüde 5 dakika kaynatmanız yeterlidir.Patates haşlamak için hangi yöntemi uygularsanız uygulayın bu sebzeleri önceden yıkamanız gerektiğini unutmayın. Düdüklü ya da tencereye patatesleri aldıktan sonra bunların üzerini geçecek kadar su ve biraz da tuz ilave ederek orta ateşte kaynatabilirsiniz.

Bu yazımızda patates düdüklüde kaç dakikada haşlanır, tencerede kaç dakikada haşlanır gibi merak edilen soruların cevaplarınız sizlerle paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak siz de patatesi vitaminini kaybetmeden, lezzetli bir şekilde haşlayabilirsiniz. Patates haşlanamın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız patates nasıl haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial