Patates Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Patates Dondurucuda Nasıl Saklanır
Sosyal medyada paylaş

Patates hem yemeklik hem de hamur işleri için iç harcı olarak kullanıldığı için her evin mutfağında bolca bulunur. Elinizde fazla miktarda patates varsa ve bunların çürümesinden korkuyorsanız derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Daha önce böyle bir uygulama yapmadıysanız, patates dondurucuda nasıl saklanır? sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Patates Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dondurucuya koyacağınız patatesleri ilk olarak yıkayın ve kabuklarını soyduktan sonra bunları kağıt havlu yardımı ile kurulayın. Sonrasında patatesleri kızartmalık, yemeklik ya da iç harcı olarak kullanmak üzere uygun şekilde doğrayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından patates dondurucuya koyulmak için hazırdır. Tek kullanımlık porsiyonlara ayırdığınız patatesleri buzdolabı poşetlerine koyup, bunların havasını aldıktan sonra ağızlarını kapatarak derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Derin dondurucuda kızartmalık patates saklamak isterseniz patatesleri yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra bunları çubuk, küp ya da yuvarlak olarak kızartmalık olarak doğrayın. Bir kabın içine soğuk su ve sirke koyarak doğradığınız patatesleri bu suyun içinde bekletin. Sonrasında patateslerin suyunu süzün ve bir kağıt havlu yardımı ile güzelce kurulayın. Kuruttuğunuz patatesleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve bunları buzdolabı poşetine koyun. Poşetin havasını aldıktan sonra ağzını kapatarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. İsterseniz patatesleri sirkeli suda bekletmek yerine biraz yağ ve tuz ile karıştırarak da buzdolabı poşetine koyabilirsiniz. Kızartmalık patatesleri dondurucuya koymadan önce çok az unlayabilirsiniz. Bu yöntemlerden istediğinizi uygulayarak patatesi dondurucuda kızartmalık olarak muhafaza edebilirsiniz.

Patates Dondurucuda Nasıl Saklanır-1
Patates Dondurucuda Nasıl Saklanır-1

Patatesi yemeklerde kullanmak için muhafaza etmek isterseniz ilk olarak patatesleri yıkayın ve soyun. Daha sonra kesme tahtasına alarak yemeklik olarak doğrayın. Patatesleri kağıt havlu ile kuruladıktan sonra bunları tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. Patatesi yapacağınız hamur işlerinde iç harcı olarak kullanmak için saklamak isterseniz çiğ ya da haşlanmış olarak rendeleyin. Sonrasında rendelenmiş patatesleri tek kullanımlık porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetine koyun.

Bu yazımızda sizlerle patatesi dondurucuda güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Daha önceden derin dondurucuda patates muhafaza etmeyenler, patates dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirler. Derin dondurucuya uygun koşullarda koyulan patatesi 10-12 ay boyunca güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucuda mantar saklamak isterseniz daha önce paylaştığımız mantar dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial