Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada paylaş

Patates cipsi nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrendikten sonra evde kendiniz ve sevdiklerininiz için çıtır çıtır ve lezzetli bir cips yapabilirsiniz. Dışarıdan aldığımız cipsler katkı maddesi içerdiğinden pek sağlıklı değildir fakat buna rağmen çocukları bu tür atıştırmalıklardan uzak tutmak mümkün olmamaktadır. Siz de bu soruna çözüm arayanlardansanız evde patates cipsi yapabilirsiniz. Bu yazımızda patates cipsi nasıl yapılır? sorusunun cevabını ve ev yapımı patates cipsi tarifleri bulabilirsiniz.

Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Evde patates cipsi yapmak için uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar yağda patates cipsi yapımı ve fırında patates cipsi yapımıdır. Bu yöntemlerden istediğinizi uygulayarak evde lezzetli ve çıtır çıtır patates cipsi yapmanız mümkün. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın patatesleri çok ince doğramalısınız. Bunun dışında patatesleri yağda ya da fırında yaparken bunların üst üste gelmemesine dikkat etmelisiniz. Patateslerin lezzetli ve çıtır olması için bunları doğradıktan sonra nişastalarını gidermek için bir süre suyun içinde bekletmeniz gerekiyor. Bu verdiğimiz pratik bilgileri uygularsanız siz de evde damak tadınıza uygun çıtır çıtır patates cipsi yapabilirsiniz.

Yağda Patates Cipsi Yapımı

Yağda patates cipsi yapacaksanız patatesleri doğradıktan sonra bunları sirkeli suda bekleterek, pişerken çıtır olmalarını sağlayabilirsiniz. Patateslerin birkaç dakika içinde çıtır çıtır pişmesi için bunları derin bir tencere ya da tavada bol yağda kızartmalısınız. Yağ iyice kızdıktan sonra patatesleri içine atmanız gerekiyor.

Gerekli Malzemeler

  • 3 tane orta boy patates
  • Sıvı yağ
  • Tuz

Baharatlı cips yapmak isterseniz damak tadınıza uygun baharatlardan istediğiniz miktarda kullanabilirsiniz.

Yağda Patates Cipsi Yapılışı

Patateslerin kabuklarını soyu ve bunları çeşmenin altında güzelce yıkayın. Sonrasında bunları patates soyacağı ya da rende yardımı ile ince halklar şeklinde doğrayın. Patatesleri bu şekilde hazırladıktan sonra bunları nişastasını gidermek ve çıtır olmalarını sağlamak için bir tencerede su kaynatın. Kaynar suyun içine 1 yemek kaşığı sirke koyun ve patatesleri sirkeli su karışımında birkaç dakika bekletin. Delikli bir kepçe yardımı ile patatesleri sirkeli suyun içinden alın ve kağıt havlu yardımı ile güzelce kurutun.

Derin bir tencere ya da tavanın içine sıvı yağı alın ve yağ kızana kadar bekleyin. Patatesleri kızgın yağın içine tek tek atın. Bunu yaparken tencerenin içine fazla patates koymamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde patatesler üst üste geleceği için arada çiğ kalanlar olabilir. Kızgın yağa attığınız patatesler birkaç dakika içinde altın sarısı bir renk alacaktır. Daha fazla kızarmadan bunları delikli bir kepçe yardımı ile yağın içinden bir tabağa alın ve istediğiniz miktarda tuz ekin. Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı patates cipsi servise hazırdır. Afiyet olsun. Patates cipsini baharatlı yapmak isterseniz bunları soyup doğradıktan sonra istediğiniz baharatlarla karıştırabilirsiniz.

Fırında Patates Cipsi Yapımı

Yağda kızaran cips ağır olur derseniz patates cipsini fırında da yapmanız mümkün.

Gerekli Malzemeler

  • 3 orta boy patates
  • 5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz

Eğer fırında baharatlı patates cipsi yapmak isterseniz damak tadınıza uygun baharatlardan istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Fırında Patates Cipsi Yapılışı

Patateslerin kabuğunu soyup bunları yıkadıktan sonra bıçak ya da patates soyacağı ile ince halkalar şeklinde doğrayın. Bir kabın içine su doldurun ve doğradığınız patatesleri suyun içinde 15 dakika bekleterek nişastalarının giderilmesini sağlayın. Patatesleri sudan çıkardıktan sonra kağıt havlu yardımı ile kurulayın.

Sonraki aşamada patatesleri derin bir kasenin içine alın. Üzerine sıvı yağ, tuz ve eğer isterseniz baharat ilave edin. Bunların hepsini güzelce karıştırdıktan sonra pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisin üst üste gelmeyecekleri şekilde sıralayın. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında patatesler kızarana kadar pişirin. Fırından çıkardığınız patates cipsinin biraz ılımasını bekledikten sonra bunu kaselere koyarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu yazımızda evde patates cipsi yapımı hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de kendiniz ve sevdikleriniz için evde sağlıklı atıştırmalılar yapmak isterseniz yağda ya da fırında patates cipsini kolayca hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı patates cipsini yanında yoğurt ya da ketçap ile birlikte servis yaparak lezzetini arttırabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial