Pastel Boya Yayma Tekniği
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle eğlenceli bir okul öncesi resim etkinliği paylaşıyoruz. Çocuklar rengarenk boyalarla resim yapmayı severler. Onlara küçük yaşta resim sevgisi aşılamak için ilgilerini çekecek etkinlikler oldukça önemlidir. Farklı boya türleri ile yapılan kolay ve eğlenceli resim çalışmaları bulunmaktadır. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, pastel boya yayma tekniği paylaşıyoruz. Uygulaması kolay olan bu boyama tekniği sayesinde çocuklar eğlenceli bir aktivite yapabilir.

Pastel Boya Yayma Tekniği

Pastel boya yayma tekniği ile çocuklar kendi sanat eserlerini oluşturabilir. Bir kalıp sayesinde kağıt üzerine istenen şekil çıkarılabilir. Yayma tekniği ile pastel boya resim yapmak için çiçek, kalp, yıldız veya sevimli hayvan figürleri tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun zorlanmaması için başlangıçta küçük bir kağıt kullanabilirsiniz. Böylece çocuklar boyama ve yaydırma işlemini daha kolay yapacaktır. Pastel boyayı yaymak için pamuk veya parmaklar kullanılabilir. Ön hazırlık olarak kağıda yapmak istediğiniz figürü kağıda çizin ve makas ile fazlalıkları kesin. Bu şekilde şablonu çıkardıktan sonra çalışmayı yapmaya başlayabilirsiniz.

Pastel Boya Yayma Tekniği Nasıl Uygulanır?

Hazırladığınız şablonu kağıdın ortasına yerleştirin. Kaymaması için parmaklarınızı üzerine koyun. Sonrasında şablonun üzerinden dışa doğru farklı renk pastel boyalarla şeritler yapın. Kağıdın tamamı dolduktan sonra şablonu kaldırın. Böylece çizmek istediğiniz figür ortada beyaz olarak kalacak ve kağıdın diğer yerleri rengarenk olacaktır.

Pastel Boya Yayma Tekniği Resimli Anlatım
Pastel Boya Yayma Tekniği Resimli Anlatım

Sürdüğünüz boyayı yaydırmak için bir parça pamuk alın. Pamuğu figürün kenarından dışa doğru sürerek pastel boyanın yayılmasını sağlayın. Resmin tamamına bu tekniği uyguladıktan sonra pastel boya yayma tamamlanmış oluyor. Çocuğunuzun bu güzel çalışmasını odasının duvarına asabilirsiniz. Kendi yaptığı resmi duvarında görmek çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Bu kolay pastel boya tekniği ile küçük çocuklar eğlenceli bir etkinlik yapabilir. Çocukların sulu boya ile yapabileceği bir baskı çalışması incelemek isterseniz, sulu boya ile yaprak baskısı yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial