Sosyal medyada paylaş

Oyuncak marakas yapımı başlığı altında sizlerle 2 tane kolay kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Bir müzik aleti olan marakas çocuklar tarafından da çok sevilmektedir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte oyuncak marakas yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu önerimizi değerlendirmek isterseniz uygulamaların yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve resimli anlatımlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Oyuncak Marakas Yapımı

Evde çocuklara oyuncak marakas yapmak için genelde plastik ve karton malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerle içi çukur bir gövde bir de sap yapılmaktadır. Marakasın içine de boncuk ya da pirinç ve mercimek gibi malzemeler koyulmaktadır. Bu şekilde marakas sallandığı zaman ritmik bir ses çıkması sağlanmaktadır. Daha önceden sizlerle evde marakas yapabileceğiniz örnek çalışmalar paylaşmıştık. Evinizdeki malzemelerle çocuğunuz için sevimli bir müzik aleti yapmak isterseniz bu çalışmalardan istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Plastik Kaşıklarla Marakas Yapımı

Evde plastik kaşıklarla marakas yapımı oldukça kolaydır. Bunun için gerekli olan malzemeler; 1 tane sürpriz yumurta kutusu, 2 tane plastik kaşık, biraz pirinç, 4 tane ince lastik ve desenli banttır.

Plastik Kaşıklarla Marakas Yapımı Resimli Anlatım
Plastik Kaşıklarla Marakas Yapımı Resimli Anlatım

Malzemeleri temin ettikten sonra sürpriz yumurta kutusunun içine yarısından biraz pirinç koyun. Kapağını kapattıktan sonra plastik kaşıkları iç tarafları birbirine bakacak şekilde tutarak bunların arasına sürpriz yumurta kabını koyun. Kaşıkların sap ve üst taraflarına ince lastik geçirerek bunların birleşmesini sağlayın. Son olarak desenli bant ile süsleme yaparak uygulamayı tamamlayabilirsiniz. Uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız plastik kaşıklarla marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Plastik Kapaklarla Marakas Yapımı

Plastik kapaklarla marakas yapımı da sürpriz yumurta kabı ile marakas yapımına benzer bir çalışmadır. Uygulamayı yapmak isterseniz; 2 tane plastik kaşık, 2 tane plastik şişe kapağı, boncuk, bant ve ince lastiklere ihtiyacınız olacak.

Plastik Kapaklarla Marakas Resimli Anlatım
Plastik Kapaklarla Marakas Resimli Anlatım

İlk olarak plastik kapaklardan birinin içine boncukları koyun. Diğer kapağı bunun üzerine kapatın ve bant ile yapıştırarak plastik kapakların birleşmesini sağlayın. Hazırladığınız içi boncuklu olan bu parçayı iki plastik kaşığın arasına yerleştirin ve ince lastikler takarak oyuncak marakas yapımını tamamlayın. Daha sağlam olması için bağlantı yerlerine bir önceki çalışmada olduğu gibi desenli bant yapıştırabilirsiniz. Uygulamanın yapımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz daha önceden paylaştığımız plastik kaşıklarla marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda çocuklar için marakas yapımı hakkında fikir sahibi olabileceğiniz çalışmalardan örnekler paylaştık. İsterseniz plastik kaşıkları farklı şekillerde süsleyerek kendi özel tasarımınızı da oluşturabilirsiniz. Marakasların sap kısmını desenli bant ile tamamen kaplayarak daha şık görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial