Oyuncak Ahtapot Yapımı
Sosyal medyada paylaş

Bugün sizlerle evde çocuğunuz için kolay oyuncak yapabileceğiniz bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Çocuklar evde yapılan oyuncaklarla oynamayı sevdikleri için yapacağınız ahtapot çok hoşuna gidecektir. İpten oyuncak yapmak istiyor fakat örgü örmeyi bilmiyorsanız size anlatacağımız kolay yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu çalışmayı evde çocuğunuz ile birlikte yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isterseniz ipten oyuncak ahtapot yapımı hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Oyuncak Ahtapot Yapımı

Evde oyuncak ahtapot yapmak için kumaş, çorap veya ip kullanabilirsiniz. Örneğin kare şeklinde bir kumaşın artasına yuvarlak şekil verdiğiniz elyafı koyup alttan ip dolayıp, sıkı bir şekilde bağlayabilirsiniz. Daha sonra kumaşın alt tarafından makas ile istediğiniz kalınlıkta şeritler kesin. Bu şeritleri saç örgüsü şeklinde ördükten sonra uçlarına ip ya da ince bir kurdele takabilirsiniz. Bu konuda örnek bir çalışma incelemek isterseniz, polar kumaştan ahtapot yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde elinizdeki artık kumaş parçalarını değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Bunun dışında ipten ahtapot yapımı da kolay bir yöntem olduğu için tercih edilebilir.

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz renkte ip
  • Bir karton parçası
  • Oynar göz
  • Ağız yapmak için küçük bir parça eva

Uygulamanın yapımında her türlü ip kullanılabilir. Çocuğunuzun alerjik bir bünyesi var ise ip seçimini ona göre yapmalısınız.

İpten Ahtapot Nasıl Yapılır?

İp ve diğer malzemeler hazır ise oyuncak ahtapot yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak ipin ucundan itibaren bunu kartona sarın.
  • Tamamını sardıktan sonra ipten kestiğiniz bir parçayı karın ile ipin arasından geçirerek sıkı bir şekilde bağlayın.
  • Daha sonra ipi kartondan çıkarın ve ahtapotun başını yapmak için bağladığınız yerden biraz boşluk bırakarak tekrar ip bağlayın.
İpten Ahtapot Yapımı Resimli Anlatım
İpten Ahtapot Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu şekilde oyuncağın başı yapılmış oluyor. Başın aşağısını makas ile kesin ve buradaki ipleri ahtapota kol yapmak için 8 eşit parçaya ayırın.
  • Bu ipleri saç örgüsü olarak örerek açılmamaları için uçlarına ip bağlayın.
  • Son olarak ahtapotun gözlerini ve ağzını da yerine yapıştırın.

Tüm bu aşamalardan sonra ipten oyuncak ahtapot yapımı tamamlanmış oluyor. İsterseniz ahtapotun baş kısmına saç ya da başka süslemeler yapabilirsiniz. Örgülerin uçlarına kurdele ile süsleme yapabilir veya üzerlerini boncuk ile süsleyebilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Kolay gelsin. Bu eğlenceli kendin yap çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda ipten ahtapot yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Kolay gelsin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial